Seksin yaşı olmaz

Seksin yaşı olmaz

İleri yaşlarda seks hayatını sürdürmek üç temel faktöre bağlı: Arzu, güvene dayalı bir ilişki ve yaşlanan organizmada cinsel potansiyeli maksimuma çıkarma becerisi.

Marvel Williamson, Türkçesi yeni yayımlanan '40'ından Sonra Sağlıklı Cinsellik' adlı kitabında psikolojik ve fizyolojik engellerin önüne geçmenin yollarını sunuyor.

Erkekler

Kadınlar çoklu orgazm özelliklerini her yaşta koruyabilirler. Ancak erkeklerin ilerleyen yaşlarda cinsel işlevlerini korumak için özenli davranmaları gerekir. İktidarsızlığa neden olan sağlık sorunlarının da çözümü var:

Size uyan ikindi vakti seks

Anfizem gibi akciğerlerde oksijen değişimini zorlaştırıcı hastalıklar yaşayan erkeklerin seks için uygun zamanı ikindi vakti. Rahatsızlığın etkilerini azaltmak için uygun pozisyonu bulmak da önemli.

Pozisyona dikkat

Böyle bir sorununuz varsa, ağrı kesicinizi ihmal etmeyin. Ama en önemlisi sırt ve belinize yük bindirmeyecek pozisyonların tercih edilmesi. Özellikle, ayakta durmak, kadının ağırlığını taşımak ve karnın dışarı çıkmasını gerektirecek pozisyonlardan kaçınmalı.

Hiç değilse seksten önce içmeyin

Alkol, cinsel fonksiyonu öldürür, ereksiyonu yumuşatır ve tahrik olma safhasını uzatır. Diğer maddeler de iktidarsızlığa yol açabilir. Tabii ki sigara da cinsel fonksiyonlarınızı olumsuz etkiliyor. Bırakamıyorsanız, hiç olmazsa seksten önceki saatlerde içmeyin.

Mesajları alan sinirle riş görür

Altmış yaş üstünde ereksiyon sorunu daha da artıyor. Ereksiyonu sağlayan sinirler işgöremez olsa bile, dokunsal mesajları alan sinirler işgörür ve erkekler orgazm olabilirler.

Sinir dejenarasyonu

Beyinde, omurilikte, sinir sistemi ya da kas hastalığı ile ameliyat ve kazalarda sinir tahribatı ortaya çıkabilir. Omurilik boyunca uzanan sinir refleks kemeri, ereksiyonu kontrol ettiği için bel ameliyatları geçiren, hatta fıtık olan erkekler cinsel sorun yaşayabilir. Bu durumda, seks için en uygun zamanı bulmak size kalıyor.

Kadınlık hormonlarına dur deyin


Tiroidin ve testosteronun az, beyindeki kadınlık hormonlarının fazla üretilmesi iktidarsızlığı tetikler. Hormonal bozukluklar genellikle geri dönüşlüdür. Doktor kontrolünde ilaç desteği alınabilir.

İlacın sahte etkisine yenilmeyin


Sakinleştiriciler, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve bir çok ilaç erkek cinselliği üzerinde etkili olabilir. Asla, doktorunuzla görüşmeden ilacı bırakmayın. Bir de unutmayın ki ilaçların, insanların düşüncelerine bağlı 'sahte etkileri' de vardır. Bu nedenle, prospektüslerin yan etkilerine fazla takılmayın.

Kadınlar

İlerleyen yaşlarda cinsel açıdan tatmin olmuş kadınlarda depresyon, stres, madde kullanımı ve sağlık sorunları gibi nedenlerle isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda orgazmı zorlaştıran başlıca sağlık sorunları ve başedebilme yöntemleri şöyle:

Yorgunlukla başedebilmek için sabah ve akşamüstleri sevişin

Stres ve bedensel yorgunluk kadını seks yapamayacak duruma getirebilir. Bununla başedebilmek için sevişmelerinizi sabah ve akşamüstü saatlere kaydırın. Cinsel ilişkiden önceki üç saatte alkol almayın. Fazla yemek yemeyin. Bu arada kullandığınız pozisyonları gözden geçirmenizde de fayda var.

Başınız ağrıyorsa seksten önce ağrı kesici

Şaka değil, baş ağrıları bazen gerçekten sekse engel oluşturabiliyor. Standart çözüm, seksten önce ağrı kesici kullanmak. Orgazm sonrasında başınız ağrıyorsa, bu bir tansiyon problemini işaret edebilir. Doktorunuza görünün ama ağrıların sizi seksten uzaklaştırmasına izin vermeyin.

Milyonlarca kadının ortak sorunu

Orgazm sırasında idrar kaçırma 40'lı yaşlardaki milyonlarca kadının ortak sorunu. İlaç tedavisi ya da cerrahi müdahale olasılıklarını doktorunuza sorun. Zaten büyük bir ihtimalle eşiniz bunu fark etmeyecektir bile. Ama hijyene dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Azalan hormona karşı fantezi

Seks dürtüsünü sağlayan hormonların azalması, isteksizlik yaratsa da unutmamalı ki insanlardaki seks duygusu, hayvanlarınkinden farklıdır. İnsan libidosu ses, koku, görüş ve düşünce ile etkilenebilir. Fantezileriniz size yeniden cinsel mutluluk sağlayabilir.

Libido kaybettiren böbreklerle savaş

Böbrek hastalıkları vücudun birçok sistemi gibi seks hayatınızı da etkileyebilir. Hastalığın diyaliz makinesi gerektirecek noktaya gelmesi kadınlarda, regl kanamalarını durdurur ve libido kaybına neden olur. Bu durumda alternatif tedaviler için doktorunuza başvurun.

Kadınlar

Eşinizin temposu düşebilir, anlayışlı olun

Uzlaşmacı olun

Genel olarak erkekler, kadınlardan daha fazla seks ister. Hatta bazen her gün. Yaşlanınca bu terse dönebilir. Kadın gençliğindeki gibi haftada bir-iki kez arzularken, erkek ayda bir seksi hatırlar. Uzlaşmak, tarafların iyi niyetine bağlı. Belki biraz da kadınların.

Cinsel ilgi göstermiyorsa

Doğru terapiste


Cinsel hayattan bıkkınlık duyulması nedeniyle ortaya çıkan öfke, eşinizi 'duyarsız bir sersem' olarak algılamanıza neden olabilir. Derdinizi anlatıyor ve çözüm öneriyorsanız ama eşiniz yine de size cinsel ilgi göstermiyorsa, bir evlilik danışmanı ya da seks terapistine başvurun. Darbe almış, hele aldatılma darbesi almış bir evlilikte, kocanızla ile seks size tiksindirici gelebilir. En iyisi profesyonel yardım.

Eşiniz maestro olmaya kararlıysa

İlişkide maestro olmaya kararlı bir kocanız varsa, onun gizli Amazon fantezilerine hitap edebileceğinizi gösterin.

Erkekler

İltifatınız eşinizi güzelleştirir

Kendini bırakan eşinizi teşvik edin

Eşinizin yaşlandıkça kilo alması, saçlarının beyazlaması, cildinin kırışması kontrol dışıdır. Bununla birlikte bazı kadınlar, özellikle depresyon mağdurları kendilerini koyverir. Eşiniz kendisine biraz özen gösterdiğinde iltifatla onu teşvik edin.

Öfkeliyse zevkli bir seks size haram

Eşiniz çok mu kırıcı? Belki de aşkını kaybetmiş ve öfkeli. O zaman bir evlilik danışmanının yolunu tutun. Bu problem çözülmeden, zevkli bir seks size haram.

Yoksa bahtsız erkek misiniz?

Hayatını seks yapmadan geçirebileceğini söyleyen kadınlarla birlikte olan bahtsız erkekler, seks hayatlarını sürdürme mücadelesinin tek taraflı olduğunu kısa sürede anlarlar. Cinsel dürtüler için profesyonel yardım almaya ne dersiniz? Eşiniz dini nedenlerle, cinselliğin tek amacının üreme olduğu inancını taşıyabilir. Hatta, cinsel dürtülerinizi ayıplayabilir. Bu tür kadınlara, ancak seks konusunda farklı düşüncelere sahip bir din adamı ya da kendisi gibi bir inanan yardım edebilir.

Üstünüze üstünüze gelse de kur yapmaya devam

Kadınlar özgürleşip, isteklerini dile getirmeyi öğrendikçe, erkeklerin üstüne gidip onları sindirmeye başlar. Kadın her şeye karışınca, erkeklerin zevk alması zorlaşabilir. Eski günleri hatırlayıp biraz kur yapmak işe yarayacaktır.

Yayın tarihi: 09.03.2005
1811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.