Seksi hissetmek için bunları yiyin!

Seksi hissetmek için bunları yiyin!

Bazı besinleri tüketerek ruh durumunuzu iyileştirebileceğinizi; isterseniz daha seksi hissedebileceğinizi veya daha girişken olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Güncellenme tarihi:

Daha sakin hissetmek için: Yanında protein (et, süt, peynir, yumurta vs) olmadan tüketilen karbonhidratlar, kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar. Ne kadar sakin hissedeceğiniz ise günün hangi saatinde, ne tip ve ne kadar karbonhidrat tükettiğinizle ilgilidir.

Düşük glisemik indeksli karbonhidratlar, (örneğin, dövülmemiş kabuksuz pirinç, tam tahıllı çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, patates ve makarna) tüketmek, serotonin salgılanmasını artırdığı için, kişinin konsantrasyonunda artış ve sakinlik hissine neden olur.

Daha mutlu olmak için 3 gıdaya özel önem vermeniz gerekir:

Somon: Somon veya benzeri yağlı balıklar hem ruh halini iyileştiren B12 vitamini hem de depresyonu önlemede yardımcı olan omega-3 yağ asidi içerirler. Omega-3 ayrıca beyindeki serotonin düzeyini yükseltir. B12 vitaminiyle birlikte serotonin, ruh halini iyileştirir ve rahatsızlık hissini azaltır. Ancak şunu unutmamakta fayda var; bir öğün balık yediniz diye hemen yüzünüzde güller açmayacak. Zaten istediğimiz de anlık değil, genel bir mutlu hissetme hali olduğu için, en doğrusu balığı belirli periyotlarla tüketmek ve ruh sağlığının yanı sıra beden sağlığımızı da korumak.


Muz: Muz, serotonin düzeyi üzerinde etkili olan B6 vitaminini içeriyor. Eğer düzenli olarak alkol tüketiyor veya düzenli olarak doğum kontrol hapları alıyorsanız, vücudun B6 vitamininin azalabileceğini unutmayın.

Tavuk ciğeri: Tavuk ciğeri beyinde 'iyi hissetme' ile ilgili kimyasalların üretiminde destekleyici olan folik asit açısından oldukça zengin bir besindir.

Daha girişken olmak için: Daha atik, girişken ve uyanık olmanızı sağlamak için en iyi çözüm, protein bakımından zengin, yağ ve karbonhidrat içeriği düşük besinler (çünkü bunlar vücutta enerji kaybına neden olurlar) tüketmektir. Kuşluk vakti, beynin enerji sağlayan 'dopamin' ve 'noradrenalin' kimyasallarının azalmaya başladığı zamandır.


Bu saatlerde protein içeriği yüksek olan balık, kabuklu deniz ürünleri, derişiz olarak tüketilen kümes hayvanları, yağsız kırmızı et, az yağlı peynir, kaymağı alınmış veya az yağlı süt, az yağlı yoğurt, kuru baklagil gibi besinleri yiyerek vücudunuza 'tirozin' isimli bir aminoasitin alınmasını sağlarsanız, beyin bunu direkt daha girişken, uyanık ve canlı olmanızı sağlayacak kimyasallara dönüştürmeye hazır olacaktır. Bunun yanı sıra içeriğinde 'bor' minerali bulunan yiyecekler de (örneğin, elma, üzüm suyu, avokado ve brokoli) daha canlı ve atik olmanıza yardımcı olur. Bor içeren yiyecekler ayrıca el-göz koordinasyonunu, dikkat toplamayı ve kısa süreli hafızayı etkiler. Bor açısından zengin olan yiyecekler, aynı zamanda, sağlıklı bir kemik yapısı ve kan şeker düzeyi de sağlar.

Daha az stres, daha çok pozitif düşünce için: Ruh hali ve iştah üzerinde etkili olan bir diğer kimyasal grubu da 'endorfînler'dir. Bunlar pozitif ruh hali sağlayan, acıya hassasiyeti ve stresi azaltan, adeta vücudun doğal uyuşturucu etkili kimyasallarıdır. Endorfin, kişi acı, açlık içindeyken veya egzersiz sırasında salgılanır...


Endorfin ile ilişkisi olan bir yiyecek maddesi, çikolatada bulunan 'feniletilamin'dir.

Çikolatanın yüksek şeker, yağ, feniletilamin ve kafein içeriğiyle ruh hali üzerinde olumlu etkisi olduğuna dair birçok kanıt ortaya çıkarılmış. Uzmanlarımız, çikolatanın içindeki şekerin, kimyasal serotonin salgılamasını, yağ ve feniletilaminin ise endorfin salgılamasını tetiklediğini söylüyorlar ve bu kombinasyonun 'optimal beyin mutluluğu' adı verilen bir etkiye neden olduğunu ekliyorlar. Tabii aynı zamanda çikolatadaki kafeinin geçici bir canlandırıcı/uyarıcı etki yaptığını da unutmamak gerek!

Yayın tarihi: 22.01.2013
28458
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.