Seksi herkes yaşayabilir

Seksi herkes yaşayabilir

Ulusal Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Kongresi'ne katılmak üzere İstanbul'a gelen ABD'li seks terapisti Doç. Dr. Leonore Tiefer, 'Kadınların cinsel isteksizliği bir hapla geçecek fiziksel bir problem değildir' diyor.

Kaynak: Hürriyet

Seks terapisti Doç. Dr. Tiefer, 'Cinsel isteği olmayan kadınlar çoğunlukla yorgun. Ya çocuklarına, ya annelerine ya da kaynanalarına bakıyorlar. Yani cinsel istek eksikliği bir hap alarak çözmeniz gereken fiziksel bir problem değil. Sosyal sorunlar psikolojik sorunlara yol açıyor' diyor. Cinselliği, tıbbi yönü de olan ancak daha çok ruhsal ve kültürel bir olgu olarak gören Tiefer'e göre, 'Sadece üreme ile değil, seksle çok yönlü olarak ilgilenecek daha çok seks eğitmenine' ihtiyacımız var.

Fiziksel nedenlere bağlı cinsel problemlerin oranının gerçekte düşük olduğunu belirten Doç. Dr. Tiefer felçli ve yürüyemeyen kişilerin bile bir seks hayatına sahip olabildiklerini söylüyor. 'Klasik tanıma göre cinsellik 'birleşme'dir. Bunun için çalışan bir penis ve vajinaya sahip olunmalıdır. Sorun varsa penisle vajinanın neden çalışmadığına dair fiziksel nedenler aranır. Ama aslında seks yapmak istiyorsanız vücudunuzun hangi bölümünü kullandığınızın önemi yok. Eğer başka bir insanla fiziksel bir beğeniyle bedensel olarak yakınlaşır ve bundan zevk alırsanız bu da sekstir. Fiziksel engelli olabilirsiniz ama yine de cinsellik yaşayabilirsiniz. Vajinasını hissedemeyen, cinsel birleşme gerçekleştiremeyen insanlar bile seksi başka şekilde yaşayabilir. Yaşadıklarının seks olduğunu kendileri de söylüyorlar zaten.'

Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 5'inci Ulusal Kongresi'ne katılan Doç. Dr. Tiefer, 'Tıbbileştirme cinsel yaşam ve cinsel sorunlar için bir çözüm mü yoksa bir tehdit mi' başlıklı bir konuşma yapacak ve bir de atölye çalışması yapacak.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yeshiva Üniversitesi Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde Klinik Psikolog olan Doç.Dr.Tiefer, geliştirdiği 'Yeni Bakış Açısı'yla cinsel problemlerin sosyal temellerine dikkat çekiyor.

Yayın tarihi: 27.05.2004
1308
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.