Seks ödevini yaptın mı?

Seks ödevini yaptın mı?

Sosyal veya cinsel yaşamlarında sorun yaşayan evli çiftlere, ev ödevleri veriliyor. Ödevleri verenler, danıştıkları psikiyatristler ve psikologlar.

Aile terapisinin parçası olan bu ödevler, günlük yaşamı kolaylaştırıcı, kriz yaratan davranışları görmelerini ve değiştirmelerini sağlayacak senaryolardan oluşuyor.

Cinsellikle ilgili sorunları bulunanlara, 15 gün seks yasağı konuyor, sadece birbirlerine dokunmaları, bakmaları isteniyor. Bazen de çiftler birbirlerine ödev veriyorlar: Yatakta sarılma, işleriyle ilgili sorunları anlatırken dinlemesini isteme gibi...

Sorunlarını çözmekte zorlanan birçok çift, 'aile terapisi' alıyor. Terapide verilen davranışçı önerilerle, ailenin değişebilir olma yeteneği geliştiriliyor. Ailenin değişimle birlikte dengeye ulaşması amaçlanıyor.

Davranış, duygu ve düşünceler birbirini etkiliyor. Biri değişirse, diğerlerinin de etkilenmesi kaçınılmaz. Dolayısıyla ev ödevleri, davranışların değiştirilmesinde kilit rolü oynuyor.

Taktikler de veriliyor

Terapi İstanbul Psikiyatri Merkezi'nden Dr. Gülcan Özer ve Dr. Beril Tekin, 'Bize başvuran çiftlerin terapilerinde, ağırlıklı olarak davranışsal yöntemler kullanılıyor. Çiftlere, yaşamlarını kolaylaştıracak, krizi daha da artıran olaylar üzerine davranış değişimi gerektiren senaryolar öneriyoruz. Böylece kendilerini başka bir fotoğrafta görebiliyorlar' diyor.

Ev ödevleri verilirken, değişimi hızlandıracak önerilerde de bulunuluyor:

'Konuya özgü tartışın, konuyu genellemeyin. Kendiniz adına konuşun. Yalnızca düşüncelerinizi değil, duygularınızı da anlatın. Dinleyici rolünde iseniz, soru sormayın, anladığınızı ve dinlemeye devam ettiğinizi gösterin. Yargılamayın.'

Davranışçı metodlar

Peki davranışçı değişiklikler çiftin tüm sorunlarını çözmeye yetiyor mu? Dr. Özer'e göre 'hayır'. Köklü ve kalıcı değişiklikler yapmaya yetmiyor. Zaten her çifte de uygun değil:

'Örneğin 20 yıllık evli, birbirini beğenmeyen, onaylamayan kadın ve erkeğe davranışcı önerilerle hiçbir şey yapamazsınız. Yukarıda arızalar, küçük devreler varsa bu yaklaşım işe yarar. Ama buzdağının altındaki sorunları çözmede yetersiz. Davranışçı metodlarla salladıktan sonra hızla aşağıya doğru dalmak şart.'

Kadınlar ilgi, erkekler takdir bekliyor

Kadınlar erkeklerden hangi davranışları talep ediyor? Önce ilgi, beğenilme, fark edilme. Bir de son yıllarda özellikle entelektüel kadınların 'daha kadın gibi hissetme' talebi var. Yani erkeklerin sarılmasını, daha naif davranmasını, sahiplenmelerini istiyorlar. Erkeklerin taleplerine gelince... Pohpohlanmaya ve takdir edilmeye çok önem veriyorlar. 'Bugün gündelikçi gelmedi', 'Çorabım kaçtı' gibi basit konuların sorun edilmesini, yüzün asılmasını ve önlerinde sürekli şikayet istemiyorlar.
Yayın tarihi: 18.02.2005
2034
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.