Seks bağımlısı mısınız?

Seks bağımlısı mısınız?

Seks bağımlısı olup olmadığınızı öğrenmek için bu testi yapıp sonuçlara bakın.

1. Cinsel ve romantik ilişkileriniz konusunda sessiz misiniz? Ailenize ve arkadaşlarınıza nereye gittiğiniz ve kimlerle görüştüğünüz konusunda yalan söylüyor musunuz?

2. Cinsel ihtiyaçlarınız, sizi normalde seçmeyeceğiniz yerlerde, kişilerle veya durumlarda seks yapmaya zorladı mı?

3. Gazetelerde, dergilerde ya da diğer medya araçlarında, mesela otel odası televizyonlarının porno kanallarında, cinsel bakımdan heyecanlandırıcı yazılar veya sahneler arıyor musunuz?

4. Biriyle seks yaptıktan sonra, onunla konuşmak veya vakit geçirmek yerine, sık sık hemen kaçmaya çalışıyor musunuz?

5. İnternet'te cinsellik açısından yoğun malzemeler içeren sitelerde sörf yapıyor veya sadece eş aramak ya da seks konuşmak için sohbet odalarına giriyor musunuz? Siberseks ile ilgilenirken vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız oluyor mu?

6. Gerçekten de cinsel hisleriniz olmadığını düşünüyor musunuz? Vücudunuzdan utandığınız ya da suçluluk duyduğunuz oluyor mu?

7. Daha önceki heyecanlanma ve rahatlama seviyelerine ulaşabilmek için daha sık veya değişik seks yapmanız gerekiyor mu?

8. Röntgencilik, teşhircilik, fuhuş, sübyancılık ya da ahlaksız telefon görüşmeleri gibi riskli uygulamalar nedeniyle tutuklandığınız veya tutuklanma tehlikesi atlattığınız oldu mu?

9. Cinsel aktiviteleriniz hastalık, istenmeyen gebelik, zorlama ya da şiddet riski, tehlikesi içeriyor mu?

10. Cinsel davranışlarınız kendinizi çaresiz, depresif, suçlu veya diğer insanlardan yabancılaşmış hissetmenize neden oldu mu? Cinsel sorunlarınız hiç intihar düşüncesine veya teşebbüsüne yol açtı mı?

Değerlendirme

Testteki sorulardan dört ya da daha fazlasına "evet" diye cevap verdiyseniz, seks bağımlılığıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, konu hakkında daha fazla bilgi edinmeniz faydalı olabilir. Öte yandan sekse ilgi duymak, hatta zaman zaman risk almak veya pişmanlık duymak, daima ciddi bir cinsel sorunun göstergesi değildir.

Testin açıklaması

Bu mini test bir seks bağımlısını oluşturan cinsel davranışlardaki eğilimleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bağımlılar aslında seksten zevk almaz, yaptıktan sonra suçluluk hissederler. Bedenlerinden memnun değillerdir ve rahatlamak için hep daha fazla eylemde bulunmaları gerekir. Bağımlılıkta, çoğu zaman risk almak önemli bir unsurdur ve uygunsuz davranışın verdiği sıkıntı, elde edilen hazla ters orantılıdır. Seks bağımlılarının çoğunlukla ilişkiler, iş veya para gibi hayatın diğer alanlarında, cinsel aktiviteleriyle fazla meşgul olmalarından da kaynaklanan ciddi sıkıntıları vardır. Eğer yukarıda bahsedilen durumlardan herhangi biri size uyuyorsa yardım almanızda fayda var.
Yayın tarihi: 18.01.2006
1611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.