Seks Ama Ne Zaman?

Seks Ama Ne Zaman?

Hangi zamanlarda seks yapmanız ve hangi zamanlarda seksten uzak durmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizin için araştırdık.

Güncellenme tarihi:

Seks yapmak her zaman cazip bir aktivite gibi görülebilir. Ama bunun uygun olmayacağı bazı durumlar da var.

DOĞRU ZAMAN

Spor yapmadan önce

Bir spor aktivitesinden bir gece önce seks yapmanın performansı düşüreceğine inanılır.
Ancak, son araştırmalar, geçireceğiniz güzel bir gecenin sizi rahatlatacağını, rekabet hissinizi güçlendireceğini, kendinize duyduğunuz güveni artıracağını ve psikolojik durumunuzu iyileştireceğini gösteriyor. Seks, erkek sporcularda, testosteron seviyesini kısa sürede yükseltiyor, rekabet gücünün ve dikkatin artmasını sağlıyor. Ancak önemli bir spor aktivitesine hazırlanmak İçin, iyi bir gece uykusunun kaçınılmaz olduğu da bir gerçek. Bu yüzden dikkat edin; çok yoğun veya sert bir cinsel aktivite, değerli enerji depolarınızı tüketmek anlamına gelebilir.Başınız ağrıyorsa

Artık yeni bir bahane bulmanızın zamanı geldi! Amerikalı nörologlar, cinsel aktivite sırasında salgılanan endorfin hormonlarının (doğal ağrı kesiciler) migren ağrılarını bile yok ettiğini keşfettiler.
Seks stresten kaynaklanan baş ağrısına bile iyi gelir ancak unutmayın; bazı kişilerde de cinsellik ve orgazm baş ağrısına sebep olabiliyor. Kronik bir baş ağrısına sahipseniz durumu görmezden gelmeyin ve mutlaka doktorunuza başvurun.

İş görüşmesinden önce

Uzmanlar, iş görüşmeleri gibi önemli durumlar öncesinde yaşanan cinsel ilişkinin stres seviyesini düşürdüğünü söylüyor.
Uzmanlar, cinsel ilişkinin stresi yok etmeye yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Bu teze göre, seks, sinirlerinizi gevşetecek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hormonları salgılamanıza yardımcı olacak. Böylece kendinizi partnerinize daha yakın hissedeceksiniz.

Moraliniz bozuk olduğu zaman

Yapılan araştırmalar, cinsel birlikteliğin adeta antidepresan görevi görebileceğini gösteriyor.
293 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, prezervatif kullanmayan kadınların, kullananlara oranla, morallerinin çok daha iyi olduğu görüldü. Bunun sebebinin ise, erkeğin salgıladığı spermin içeriğinde, ruh haliniz üzerinde etkili olabilecek bazı hormonlar olduğu sonucuna varılmış. Ancak tabii ki bu, az sayıda denek kullanılarak yapılan bir bilimsel çalışma. Korunmasız seks yapmayı düşünüyorsanız, bu konuda mutlaka öncelikle doktorunuza danışmanız gerekiyor.Reklam arasında

Cinsel ilişkiniz bütün bir gece boyunca sürmüyorsa endişelenmeyin. Uluslararası bir araştırmada, en iyi cinsel birleşmenin 15 dakikadan az sürdüğü tespit edilmiş.
Araştırmacılar, Amerikalı ve Kanadalı deneklere kendileri için en ideal cinsel birleşme süresini sordu. Bunun sonucunda ortalama sürenin 7-13 dakika arası olduğu ve hatta üç dakikanın bile yeterli bulunduğu görüldü. Uzmanlar cinsel birleşmenin ne kadar sürdüğünün çok da önemli olmadığını söylüyorlar. Bazen aranızdaki heyecan kısa sürede sonuca ulaşmanızı sağlayabilir.

YANLIŞ ZAMAN

Smear testi yaptırmadan önce

Cinsel ilişki sonrasında vücudunuzda kalan spermler, yapılacak olan smear testi için pek önem taşımaz. Ama cinsel ilişki sırasında prezervatif veya çeşitli yağlar kullanıyorsanız, testten 24 saat önce cinsel ilişkiye girmemelisiniz.
Uzmanlar, gebelik önlemek için kullanılan bu tarz yöntemler, çeşitli kimyasallar içerdiklerinden, testin sonucunu etkileyebileceğini söylüyor. Aynı durum adet döneminden hemen önce smear test yaptırıyorsanız da geçerlidir. Kan hücreleri, rahim içerisindeki hücrelerin saklanmasına sebep olabilir ve bu da test sonuçlarının yanlış çıkmasına yol açabilir.

Masajdan sonra

Partnerinizle birbirinize masaj yapmak sizi havaya sokabilir ama eğer prezervatif kullanıyorsanız, cinsel birleşmeyi biraz erteleyin.
Seks terapistlerine göre masaj yağı gibi ürünler, yağ bazlı oldukları için, prezervatifin etkisini azaltabilir ve hatta yırtılmasına neden olabilir.Doğumdan hemen sonra

Her ne kadar doktorlar kendinizi hazır hissettiğiniz zaman seks yapabileceğinizi söylüyorlarsa da, fazla acele etmemenizi öneriyoruz.
Seks terapistleri, doğumdan sonra tekrar seks yapmayı istemenin haftalar veya aylar alabileceğini belirtiyor. Vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır, özellikle de doğum esnasında dikiş atıldıysa, canınız acıyabilir. Seksten önce elinizle vajinanızı kontrol edip, acıyan yerleri öğrenmeniz yardımcı olabilir. Hâlâ emin değilseniz, doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

Cinsel birleşmeden sonra kanamanız oluyorsa

Cinsel birleşme sonrasında oluşan kanamaların; almayı unuttuğunuz doğum kontrol hapı, cinsel yolla bulaşan bir hastalık veya rahim içindeki bir aşınma gibi çeşitli sebepleri olabilir.
Bunların hiçbirini büyütmenize gerek olmayabilir ama doktorunuzla görüşene kadar cinsel ilişkiye bir süre ara vermeniz daha doğru olacaktır. Farkında olmadan bir hastalık kapmak veya bulaştırmak ya da sadece bir hapınızı almayı unuttunuz diye hamile kalmak istemezsiniz. Bu sorun, cinsel birleşme esnasında çok kuru olmanızdan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda da yağ bazlı olmayan kayganlaştırıcılardan kullanabilirsiniz.Bilmediğiniz prezervatiflerle

Romantik bir tatile çıkıyorsanız yanınıza prezervatif almayı unutmayın. Aksi takdirde, yanınızda istenmeyen bir hediye ile eve dönebilirsiniz.
Prezervatif; mutlaka bavulunuzda bulunması gereken bir şeydir. Eğer sevgilinizle yurtdışına romantik bir tatile gidİyorsanız prezervatifleri kendi ülkenizden götürmeniz her zaman daha iyidir. Eğer yanınızda götürmediyseniz, sizin kullandığınıza benzer bir marka seçmeye çalışın. Onları sıcakta bırakmak yerine serin ve kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun. Oteldeki odanızda yatağın başucundaki çekmeceye koyabilirsiniz. Ve dokusuna zarar verebileceklerinden, sakın güneş yağlarını veya güneş sonrası sürdüğünüz kremlerinizi

Yayın tarihi: 22.04.2015
23876
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.