Öp beni, ömrün uzasın!

Öp beni, ömrün uzasın!

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, öpüşürken salgılanan bazı hormonlar, uzun bir yaşam sağlıyor. Çok öpüşen, çok yaşıyor...

Güzellik için...

Aktif öpüşme sırasında yüzün 34 kası harekete geçiyor. Ayrıca damak, dil ve kafatasının hareketli alt kısmı da jimnastik yapmış oluyor. Bu jimnastik sonrası ödülünüz çok büyük. Kasların hareketi dolayısıyla cildiniz gerginleşiyor ve parlak kalıyor.

Mutluluk veriyor...

Öpüşürken kan dolaşımı hızlanıyor ve nabız artıyor. Salgılanan adrenalin ve endorfin hormonuyla mutlu olunuyor. Öpüşme sırasında bulutların üstünde uçmak bu işte!

Uzun süre etkili

Araştırma sonuçlarına göre, düzenli olarak öpüşenler, beş yıl daha uzun yaşıyor. Çünkü öpüşme sırasındaki kimyasal reaksiyonlar bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Selam verme...

Sadece sevgililer birbirlerini öpmüyor, arkadaşlar selamlaşmak için birbirlerini öpüyorlar. Bizim toplumumuzda yanaktan iki kez öpmek yaygındır. Fransızlarsa birbirlerinin yanaklarından üç kere öpüyor. Öpmeye de her zaman sol yanaktan başlarlar.

Hayatı koruyor

Evden çıkarken sevgilinizi öperek onun hayatını kurtardığınızı biliyor muydunuz? Aynı araştırma evden çıkarken eşleri tarafından öpülen erkeklerin daha sakin araba kullandıklarını ortaya koymuş. Bu da, kaza oranını düşüyormuş. Herhalde aynı şey kadınlar için de geçerlidir!
Yayın tarihi: 16.01.2005
1391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.