Mutlu bir cinsel yaşam için...

Mutlu bir cinsel yaşam için...

Modern hayatın en büyük negatif getirisi sanırız kadınların libidosunun düşmesi oldu!

Modern hayatın cilvesi mi dersiniz, kadınlar artık uğraşmaktan bıktı mı dersiniz yoksa astarı yüzünden pahalıya mı geliyor dersiniz hiç fark etmez! Kadınların libidosu giderek düşerken, televizyon karşısında çikolata yemeyi seks yapmaya tercih edenlerin sayısı artıyor. Elle dergisi son sayısında bu konuya geniş yer ayırdı. İşte modern kadınların libido sorunsalı...

Öncelikle hemen bir uyarı yapalım. Her gece, başı ağrıyan 'soğuk kadınlarla' libidosu düşük kadınlar arasında en ufak benzerlik yok. Bir efsanenin maskesini de düşürelim; aslında kronik migrenden mustarip kadınların diğerlerinden daha çok seks yaptığını gösteren bulgular mevcut!

Düşük libidonun hayatın gidişatını etkileyen bir sorun mu yoksa geçici bir durum mu olduğu hálá tartışılıyor. Kesin olansa kadınların cinsel açıdan doruğa çıkabilecekleri yaşların 30-40 aralığı olduğu. Yani doğurganlığın inişe geçtiği bu dönem, aslında cinsel mutluluğu yaşamak için ideal. Bu durum teoride çok parlak görünse de pratikte sallanıyor. Uzun süreli tek eşli bir ilişki yaşayan çoluk-çocuk sahibi kadınlar seksi baştan savılması gereken monoton bir görev olarak görürken, bekarların durumu da pek iç açıcı görünmüyor.

Uzmanlar, aşkla seksi birbirinden ayırabilen ve erkekleri bir cinsel oyuncak olarak gören kadınlar daha çok orgazm oldukları için daha tatmin edici bir cinsel hayatları olduğunu söylüyor. Ancak aşkla seksi ayıramayan ve bir arada olmasında ısrar edenlerse her zamanki gibi hapı yuttu!

Libidonun en büyük düşmanları

Amerika'da 2 bin 156 kadınla yapılan bir araştırmada şöyle bir soru soruluyor: "Bir yıl boyunca her gün aklınızı alacak şekilde seks yapıp sonra dört yıl boyunca hiç sevişmemeyi mi tercih edersiniz yoksa beş yıl boyunca vasat bir cinsellik yaşamayı mı?" Bu soruyu yanıtlayanların yüzde 51'i bir yıl boyunca renkli bir cinsellik yaşamak uğruna dört yıllık rahibe hayatına razı olmuş!

Kadın libidosu rüzgardan nem kapacak kadar kırılgan ve hassas olmasa da, düşmesini çok çeşitli nedenleri var. Çocukluktan kaynaklanan psikolojik sorunlardan fizyolojik bozukluklara kadar uzanabiliyor. Hızlı ve stresli bir hayat temposunun, işyerindeki rekabet ortamının, erkeklerle sağlıklı bir iletişim kurmamanın, yakınlık korkusunun, istismara uğrama fobisinin, şehir ve ülke değiştirmenin, bir yakınını kaybetmenin, ağır bir hastalık geçirmenin, boşanmanın, işten çıkarılmanın, çevre-gelenek baskısının, suçluluk duygusunun ve kendine güven eksikliğinin libido düşüklüğüne neden olduğu belirtiliyor.
Yayın tarihi: 14.02.2007
2979
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.