Kişiliğiniz cinsel hayatınıza yön veriyor

Kişiliğiniz cinsel hayatınıza yön veriyor

Bilimadamları, geçmişte yaşadığınız ve kişiliğiniz üzerinde olumsuz etkileri olan sorunların, eşinizle soğukluk yaşamanıza yol açtığına dikkat çekiyor....

Eşinizle aranızda cinsel sorunlar varsa bunun nedeni kişiliğiniz. Çünkü uzmanlar, cinselliğin, kişilikle ilgili olduğunu ve kişiliğinize yansıyan tüm sorunların da cinsel hayatınızı etkilediğini belirtiyor. İşte uzmanlara göre kişiliğinizde yer eden ve cinselliği olumsuz etkileyen nedenler.

Çocukluktan kalan korkular: Çocukluk korkuları, cinsel yaşamı ve evliliği etkileyebilir. Bunlar, gerçek olayların doğurduğu korkular olabildikleri gibi, çocukluk hayallerinin yarattıkları da olabilir. Gözünüzde canlandırdığınız dehşetli şeyler, karabasanlar, ödümüzü koparan cezalar; cinsellikle ilgili her şeyinize suçluluk ve utanç gölgesi düşüren korkular eşinizle aranızda aşılmaz sorunlar ortaya çıkartabilir.

Her şeyi geride bırakın:
Küçüklüğükte baş gösteren ancak bilinçaltına atılan öfke ve hınçlar da, yetişkinlik çağından itibaren sizi etkiler. Kardeşe, anne ve babaya duyulan kızgınlığınızı, eşinize yansıtabilirsiniz. Bilimadamları, geçmişte yaşanılanların tam cinsel ilişki sırasında dirilip sizinle birlikte yatağa girebileceğine ve eşinizle aranızda soğukluk yaşanmasına neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Bugünden başlayın: Uzmanlar böyle bir durumda, bugünü yaşadığınızı, her şeyi yeni baştan kurmaya imkanınız olmadığını unutmamanızı öneriyor. Evliliğiniz çok eski de olsa, ancak "bugün"le işe başlayabilir, onarımı ancak "bugün"den başlatabilirsiniz. Bilimadamları, geçmişteki olayların üstünde durmanın tek yararının "bugün"e ve "yarın"a ışık tutmasını sağlamak olduğunu dile getiriyor.
Yayın tarihi: 14.10.2004
1193
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.