Kadınlar cinsel istek duymuyor

Kadınlar cinsel istek duymuyor

Kadınların en az üçte birinin yaşamları boyunca cinsel istek duymadıklarını biliyor muydunuz?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama ya da orgazm olmada güçlük yaşamanın, en sık rastlanan sorunlardan olduğunu belirterek, "Kadınların en az 3'te 1'i, yaşamları boyunca hemen hemen hiç cinsel istek duymadıklarından yakınıyorlar" dedi.

Partnerle ilişkide sorunların depresyon, anksiyete bozuklukları ve kişilik özelliklerinden kaynaklandığını ifade eden Abay, "Organik nedenler de damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, kronik hastalıklardır. Sabırlı ve düzenli tedavilerde cinsel işlev bozukluklarının büyük çoğunluğuna çözüm bulunabilmektedir" diye konuştu.

Cinsel sorunların bir 'kader' olmadığının bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Abay, gerek bireylerin gerekse çiftlerin bu sorunu belli oranlarda aşarak daha sağlıklı ve mutlu bir yaşama başlayabildiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Abay, kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama ya da orgazm olmada güçlük yaşamanın, en sık rastlanan sorunlardan olduğunu belirterek, 'kadınların en az 3'te 1'i, yaşamları boyunca hemen hemen hiç cinsel istek duymadıklarından yakınıyorlar' dedi.

Cinsel birleşme korkusu

Yine kadınların yüzde 30-50'sinin orgazm güçlükleri yaşadıklarını belirttiklerini ifade eden Abay, ayrıca tıpta 'vajinismus' denen, kadınlarda cinsel organın girişindeki kasların, cinsel birleşme korkusu ile psikolojik nedenlerle kasılması ile cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi sorunları yaşandığını kaydetti.

Bu tür sorunların tedavisinde amacın, yanlış öğrenilmiş tepkilerin yerine yeni ve doğru tepkilerin öğrenilmesine olanak sağlamak olduğunu bildiren Abay, 'İlk değerlendirmede sorunun psikolojik ya da fiziksel olup olmadığına bakılır. İlgili uzmanlarca gerekli konsültasyonlar yapılarak gerekli tanı yöntemleri uygulanır ve tedaviye başlanır. Tedavi yöntemleri arasında en önemli yeri cinsel terapiler almakla beraber ilaç tedavileri de kullanılır' dedi.
Yayın tarihi: 12.12.2006
1411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.