İyi kızlar orgazm olamıyor!

İyi kızlar orgazm olamıyor!

CETAD'ın (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) AB tarafından desteklenen araştırmasına göre, çocukluğunda ve gençliğinde kendini "iyi kız" olarak tanımlayan her 10 kadından 9'u, yetişkinlikte orgazm olamıyor.

Çocukluğunda düzenli, yaramazlık yapmayan, genç kız olduklarında da cinsellikle ilgili konuları kendi ahlaklarına yakıştırmayan, erkek arkadaş edinmekte isteksiz, sadece çeyiz hazırlamak ya da okulunu bitirmekle ilgilenen kadınların bazıları "iyi kız" sendromu yaşıyor. Bu kadınlar sevişmeyi başlatmayı, sevişmeye ilişkin fanteziler kurmayı ahlaksız buluyor.

Bu sendrom bize mi özgü?

- Hayır. Bu sendrom ilk olarak 1976 yılında Moulton tarafından tanımlanmıştır. 1979'da O'Connor, orgazma ulaşma güçlüğü ile "good-girl syndroma" arasında bağlantı buldu. Seks terapisi için başvuran 600 kadın orgazm olabilen ve olamayan olarak sınıflandırılmış, orgazm olamayanların yüzde 88'i çocukluklarında veya genç kızlıklarında kendilerini "iyi kız" olarak tanımlamışlar. Bunlar itaatkar, okullarında başarılı ve ebeveynleriyle çatışması olmayan kadınlarmış. Orgazmik kadınların ise sadece yüzde 30'u bu kategoriye girmiş. Çalışma psikolojik bağımsızlık ile orgazm yaşantısı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

"İyi kız ol" mesajı alan her kız çocuğu "iyi kız" olmuyor. Başka kişisel özellikler de etkili mi?

- Sadece böyle olunması tavsiye edildi diye olmaz. Bu, mesajın ne kadar tutarlı, düzenli verildiğine, aksine davranışların nasıl cezalandırıldığına ve kızın davranışlarının ne ölçüde izlendiğine göre değişir. Öte yandan elbette kişiliğin diğer boyutlarının da nasıl gelişmekte olduğu, sözgelimi anne babayla ne kadar yakın, sıcak bir ilişkisinin olduğu, onları ne kadar benimsediği gibi faktörler de etki eder.
Yayın tarihi: 14.11.2006
2536
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.