İşte hormon haritanız

İşte hormon haritanız

Aylık hormon değişimleri kendinizi bazı günler enerjik, bazı günler bitkin hissetmenize neden olduğu gibi aynı zamanda libidonuzun düşük ya da yüksek olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

Bu değişimlerle ayın hangi günlerinde ve ne şekilde karşılacağınızı bilirseniz ruhsal gel-gitlerinizle uğraşmanız daha rahat olur. Biz de bunu düşünerek size ayın dört haftasının 'hormon haritası'nı çıkardık.

Regl'nin ilk gününden başlayarak

1-7


Regl'nin ilk günü. Kocaman bir hamburger yemek için can atıyorsunuz. Bu günlerde özellikle de çok kanamanız varsa vücudunuz demir kaybedebilir. Bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden ıspanak, kırmızı et gibi demir bakımından zengin yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

- Bedeniniz için kötü bir hafta

Astımınız ya da migreniniz varsa regl döneminin ilk günü bu rahatsızlıklarınızın şiddetinde artış hissedebilirsiniz.

- Beyniniz için iyi bir hafta

Reglinizin altıncı gününde yumurtanız olgunlaşarak yumurtalığınızdan çıkma aşamasına gelir. Vücudunuz bu dönemde rahattır. İşlerinizle ilgili önemli konulara odaklanabilir ve yaratıcılığınızı kullanmanız gereken işlere başlayabilirsiniz.

8 - 14

Araştırmalar yumurtlama dönemindeki kadınların esmer erkekleri daha çekici bulduğunu söylüyor.

- Bebek yapmak için uygun bir hafta

Vücudunuzdaki estrojen hormonunun seviyesi yavaş yavaş yükseliyor ve 14. gün gerçekleşecek olan yumurtlama gününe hazırlanıyor.

- Kendinizi iyi hissettiğiniz bir hafta

Estrojen hormonu önce sürekli artarken birdenbire hızlı bir artışa geçer. Bu hafta içinde ruhen iyi hissediyorsunuz. Bu dönemde uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızla görüşün, iyi vakit geçirmeye bakın.

Seks hayatınız

Uzmanlar erkeklerin yumurtlama dönemindeki kadınlara yöneldiğini çünkü bu kadınların kokularının farklı olduğunu farkettiklerini ve bu kokunun onlara daha çekici geldiğini belirtiyor.

15 - 21

Yumurtlama döneminiz bitse de siz yine de sevişirken korunun. Spermin üreme bölgenizde yedi gün yaşayabileceğini unutmayın.

- Teniniz için kötü bir hafta

Bu dönemde akneler daha da yoğunlaşabilir. Böyle bir durumda dermatoloğunuza başvurarak akneler için uygun bir tedaviye başlayabilirsiniz.

- Kendinize güvendiğiniz bir hafta

Haftanın ortasına doğru vücudunuzdaki progestron hormonunun seviyesi yükseleceği için iyimser bir bakış açısı kazanarak mutlu günler geçireceksiniz. Bunlar fıtınadan önceki en sessiz ve sakin günleriniz tadını çıkartın.

22 - 28

- Vücudunuz için kötü bir hafta


Vücudunuzdaki progsteron hormonunun doruğa çıktığı bu hafta regl öncesi sendromarın görülür. Vücuttaki erkek hormonu olan testesterondaki artışla tüyleriniz uzayabilir vücut kokunuz yoğunlaşabilir.

- Ruhsal açıdan kötü bir hafta

Kendinizi mutsuz ve sürekli aç hissediyorsunuz. Bu hafta yüksek proteinli ve tuzsuz yiyecekler tüketmenizi öneriyoruz.

28.gün

Mideniz kötü, uyku probleminiz var ve başınız ağrıyor. Regl olmak üzeresiniz.

Çeviri: Elif Akbaş
Yayın tarihi: 10.08.2005
1365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.