İlk gece kâbusu

İlk gece kâbusu

Cinselliğin, toplumun büyük kısmında hâlâ tabu olarak kabul edildiği ülkelerde, bireylerin cinsel hayatını cehenneme çeviren sorunların başında, ilk gece korkusu ve vajinismus geliyor.

Güncellenme tarihi:

Şaşırtıcı olan, bu sorunların eğitim düzeyi yüksek kadınlarda da görülüyor olması. Bu sorunları yaşayan yeni evli çiftlere, doktora gitmekten çekinmemeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu korkuların çözümsüz olmadığına dikkat çekiyor.

Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Bülent Urman ve Dr. Alper Mumcu, pek çok çiftin hayatını zorlaştıran seks korkularıyla ilgili soruları yanıtladı:İlk gece korkusu Türkiye'de çok sık rastlanılan bir durum mu?

İlk gece korkusu sadece ülkemizde değil, cinselliğin nispeten kısıtlı yaşandığı tüm toplumlarda ya da bireylerde ortak olan bir korkudur. Bunu ilk gece korkusu olarak değil, ilk ilişki korkusu olarak adlandırmak da mümkündür. Ancak evlilik öncesi dönemde yaşanılan ilk cinsel deneyim, çoğu zaman gerdek gecesi korkusuna göre daha hafif olmaktadır. Bunun nedeni, gerdek gecesinin bazı toplumlarda yarattığı sosyal baskılar olabilir. Konuya Türkiye açısından baktığımızda, geçmişe göre nispeten bir azalma görülmesine rağmen, bu sorunların hâlâ azımsanamayacak düzeyde karşımıza çıktığını görüyoruz.

İlk gece korkusu, daha önce cinsel hayatı olmayan kişilerde mi görülüyor?

İlk gece korkusu, doğal olarak, evlendiği gün ilk cinsel deneyimini yaşayacak olan kadınlarda görülmektedir. Ancak nadir de olsa, yukarıda belirttiğimiz gibi, önceden sorunsuz cinsel ilişki yaşamış kişilerde de, bu sosyal baskılar neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

Yayın tarihi: 13.07.2005
73428
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.