İlk gece kabusu

İlk gece kabusu

İlk gece korkusu mutluluğunuzu gölgeliyor ve bu korkuyla gelen deneyim ilerideki cinsel hayatınızı zehir ediyor. Yanlış bilinen bazı gerçekleri öğrenerek bu korkunuzdan kurtulabilirsiniz.

Güncellenme tarihi:
Balayı impotansı adı verilen ve halk arasında ilk gece korkusu olarak bilinen durum, yeni evlenen bazı çiftlerin ilk cinsel girişim denemelerinde başarılı olamamasıdır. Bu sorunu iki yönde incelemek gerekir...

1) Kadından kaynaklanması

O güne kadar hiç ilişkide bulunmamış genç kız, ilk ilişkide canının acıyacağı ve bir kanama olacağı korkusuyla gerdeğe girer. Bu kaygı ve korku nedeniyle de kendisini kasmaya ve ilişkiye izin vermemeye başlar. Bu duruma vaginismus denir ve tıpkı erkekte olduğu gibi kadında da aynı mantıkla kısır döngüye kadar gidebilir. Eşinin böyle bir durumuyla karşı karşıya gelen erkekte de bir süre sonra psikolojik etkiyle sertleşme sorunu veya cinsellikten uzak durma eğilimi başlar ve hem kadının hem de erkeğin tedavi edilmesi gereken bir sürece sebep olur.

Kızlık zarının yırtılması abartıldığı gibi acı veren bir olay değildir!

İlk ilişki sırasında kadın belki bir iğne batması ve ya sinek ısırığı tarzında bir acı duyabilir ve ya duymayabilir ve az miktarda pembemsi bir kanaması olabilir,daha sonra ise daha evvel bilmediği bir dolgunluk ve bası hissi duyacak zaman ilerledikçe ve güven arttıkça bu dolgunluk hissi zevke dönüşecektir. İlişkinin ilk ayında her ilişkide belki başlangıçta çok hafif bir sızlama veya rahatsızlık duyulacak ama bu kısa sürede kaybolacaktır. Cinsel hayatınızı daha kolaylaştırmak ve vajendeki dolgunluk hissine alışabilmek için ilk hafta belirli aralıklarla beş - on dakika vajeninize bir tampon koyabilirsiniz. Bu hem kızlık zarındaki hem de vajina deki genişlemeye alışmanızı sağlayacak, rahatsızlık duymanızı engelleyecektir.

İlk ilişkide mutlaka kanama olur mu?

İlk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir yanlıştır, zira her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu durumda 100 kızdan birinde rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının damarlanması zayıf olduğundan zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebilir.
Yayın tarihi: 05.10.2008
7080
YORUMLAR

O AN İNSANIN ELİNDE OLAN BİŞEY DEĞİLKİ HEYECAN STRES OLABİLİR AMA SABIR VE KARŞILIKLI ANLAYIŞLA ÜSTESİNDEN GELİNİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ BENDE RAHAT BİRİ DEĞİLİM O KONUDA

AYTEN 07.10.2009 20:43:01

KARŞILIKLI ANLAYIŞ ÇOOOOOOOOOOK ÖNEMLİ

AYTEN 07.10.2009 20:41:07

bu sorun aslında kucuk bır hayatın asaması olsada malesef toplummuzda kulaktan dolma sozlerle bence cok abartılı negatif anlatım tarzıyla özellıkle bence buyuk bır problem yenı evlenıcek bır genc kız eger fazla bılgısı yoksa sakın negatif anlatımlara ınanmasın yoksa ılk gecesınde kabus yasar...korkucak hıcbırsey yok...sıvrısınek ısırıgı olarak dusunebılırsınız...

buket deniz 30.09.2009 23:07:03

ece aktaş-baby-ve aysen gibi düşünenler hangi zihniyetten hangi toplumdan hangi milletten çook merak ediyorum doğrusu..sizin gibilerin dışarıda gezerken zambağın dediği gibi kendilerine çok dikkat etmeleri gerekiyor.içimizden biri sizi hüsrana uğratabilir.insallah siz ve sizin gibiler karşımıza cıkmaz.yoksa sonu cok fena olur.elimizden kimse alamaz sizi

kairi07 30.09.2009 22:14:06

evlenecek olan çiftler bnce aralarında bu konuyu konuşmalılar.. ayrıca tabuları yıkmak ne demek ya Allah'ım Yarabbim dinen ne kadar günah olduğunu bilmiyorlar mı bunlar ya.. bu tabuları yıkma gibi saçma düşünceyi savunanlar herhalde sadece bu dünyada yaşayacaklarını zannediyorlar.

lıght 26.07.2009 20:59:58

bende çook korkuyorum ve istemiyorumm.. allah evleneceğim kişiye sabır banada cesaret versinn

baby 13.07.2009 00:41:55

Bu kesinlikle kadının kadına yaptığı bir zulüm.Erkeklerle ilgisi yok denecek kadar az.Evlenen veya evlenecek kişilere sorun ilk gece hakkındaki bilgilerin çoğunu çevresindeki diğer tecrübeli kadınlardan öğrenmişlerdir.Onlarda kendileri ne kadar korkutulduysa evlenecek kızı o kadar korkuturlar ve tepkilerini gördükçe bundan içten içe haz duyarlar.Yeterince tepki görmezse korku dozunu artırırlar.Değil mi TECRÜBELİ!!! kadınlar?Kısaca ilk gecede olan birşey yok kızlar hazır olduğunuzu hissedin rahat olun ve keyfini çıkarmaya bakın.

HAKAN 05.07.2009 23:33:05

aysen gibi düsünenler bu ülkede kendilerine daha fazla dikkat etsinler???...

zamcak3 17.04.2009 00:51:37

iki tarafta doğal davranırsa herşey daha kolay olur bence

nil3434 14.04.2009 13:52:41

seni tebrik ediyorum arkadaşım, ağzına sağlık. bende türküm ve müslümanım ve kim dine aykırı olan bir görüş belirtirse karşısındayım. evlilik öncesinde ilişkiye girersek bizim müslümanlığımız nerede, halen aile kavramı diye bişey varsa bu busayede olur.

murat 24.03.2009 15:05:56
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.