İlişkiye girdim ya şimdi?

İlişkiye girdim ya şimdi?

İlk deneyimin bırakacağı iz, doğal olarak kadının sonraki cinsel yaşamının temelini oluşturuyor.

Hangimiz ilk cinsel deneyimimizi yaşarken heyecanlanmadık ya da korkudan titremedik? Haksız da değildik aslında! Çünkü kafamızda cevabı olmayan bir sürü soru ve kulaktan dolma bilgilerle birçoğumuz ilk ilişkimizi yaşadık. İşte bunlardan yola çıkarak ilk cinsel ilişki ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını sizler için aldık.

İlk ilişkide mutlaka kanama olur mu?

İlk cinsel iişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Bu çok yanlış bir düşünce! Çünkü her kadının anotomik yapısı birbirinden farklı. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnek oluyor ki penis içeriye girdiğinde, vajina giriş bölgesi yeterince "ıslanmış" ve "kayganlaşmamışsa" kızlık zarı yırtılmadan kalıyor. Bu duruma, her 100 genç kızdan birinde rastlanabiliyor. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının damarları zayıf olduğu için zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebiliyor.

Ya kızlık zarı çok kalın olursa?

Bazı durumlarda cinsel birleşme ilk ve sonraki birkaç denemede gerçekleşemiyor. Bunun en sık görülen nedeni, sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değil; genç kadının kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesi! Bu durumda kadın kendini gevşetemiyor ve vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalıyor. Vajina giriş bölgesinde yeterince "ıslanma" ve "kayganlaşma" sağlanamadığı için penis, vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşmakta güçlük çekiyor.

Erkek de genç kadının canının yandığını hissettiğinde, belli bir süre sonra girişimden vazgeçiyor. Ender görülen bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olması. Jinekoloji kliniğine "ilk ilişkiyi başaramama" nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ve sonuçsuz kalan ilişki girişimleri yatıyor. Bu sorun karşısında bazen kızlık zarı ufak bir cerrahi müdahaleyle doktor tarafından açılıyor.

Kanama ne kadar sürüyor?

Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte duruyor. Ancak bazen yırtık, kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebiliyor. Bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan girişimden kaynaklanıyor. Çoğu zaman erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız kalarak girişimi sürdürüyor. Tabii bunun sonucunda, olması gerekenden daha büyük bir yırtık oluşuyor.

Geniş bir yırtık oluştuğunda ise kanama ya şiddetli bir şekilde hemen başlıyor ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam ediyor. Yapılan jinekolojik muayeneden sonra yırtığın oluşumuna göre lokal anestezi veya genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durduruluyor. Görüldüğü gibi tamamen doğal bir olay olması gereken 'ilk cinsel birleşme' bazen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'na başvurulmasını gerektirebiliyor.

Her ilişki başarıyla sonuçlanıyor mu?

İlk deneyim, ilişkiye ne kadar hazır olunursa olunsun, kadın ve erkek ne kadar istekli olursa olsun, her zaman 'başarıyla' sonuçlanmayabiliyor. İlk denemede, gerçek anlamda bir ilişkide bulunmayı başarabilenlerin sayısı yalnızca yüzde 20 civarında. Çoğu ilişkide kadından veya erkekten kaynaklanan nedenlerle ilk deneme yarıda bırakılıyor ve daha sonra yeniden denenmek üzere erteleniyor.

Kadından kaynaklanan en önemli neden; ağrı duyma korkusuyla kendini kasması; yani 'vajinismus'. Erkekten kaynaklanan en önemli neden ise partnerine ağrı veya zarar verme korkusu yüzünden ilişkiyi yarıda bırakması. Bu sorun karşısında ne yapılması gerektiğine gelince... Öncelikle ilk denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının o kadar ender görülen bir durum olmadığı bilinmeli ve endişeye kapılmadan denemeler sürdürülmeli. Unutmayın, başarının kriterim kızlık zarının bozulması değil, her iki tarafın cinsel ilişkiden memnun kalmaları oluşturuyor.
Yayın tarihi: 15.02.2007
6373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.