Evlenmeden olmaz!

Evlenmeden olmaz!

Tabular nedeniyle evlenmeden önce cinselliği yaşayamayanları daha sonra sorunlarla dolu bir cinsel yaşam bekliyor. Evlendiği halde cinsel birleşmeyi yapamamış bakirelerin sayısı azımsanamayacak oranda.

Kaynak: Radikal

Cinselliğe teğet geçen yaşamlar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Arşaluys Kayır, 1985'ten beri cinsel tedaviler (özellikle vajinismus) alanında çalışmalarını sürdürüyor. Kayır'la vajinismustan yola çıktık, yaşanan sorunlara değindik ve cinselliğin değişen yüzünü irdeledik:

Vajinismus sık mı görülür?

Cinsel tedavi merkezlerine başvuran hastaların yarısından çoğunda görülür, geriye kalan sorunlar cinsel isteksizlik ve orgazm sorunudur. 1985 sonrası kliniğimizde binlerce hasta gördüm. Kadın hastalarım sadece cinsel birleşmeden kaçınıyorlar. Çoğu evlenmiş, ama hâlâ cinsel birleşmeyi yapamayan bakireler. 20-35 yaşlarındalar. Cinsel hayatları yolunda, orgazm sorunları yok, ama cinsel birleşmeyi yapamıyorlar. Türkiye'de muhtemelen her üç kadından ikisi ilk cinsel birleşmede zorluk yaşamıştır. Namus anlayışından dolayı biz kendimizi kolay kolay açmayız. Cinsellik, ertelenebilir bir şey. Kadın bir süre sonra 'Bu erkek işi,' diyebiliyor.

Peki annenin mutlu olduğu nasıl anlaşılır?

Hastalarıma, "Anne ve babanızın nasıl bir cinsel yaşamı vardı?" diye sorduğumda bir kısmı "Düşünmedim bile" der. Bir kısmı "İyi olduğunu sanmam, çok kavga ederlerdi" der. Bizde yatak odalarının kapıları kilitlenmez. Ben kilitlenmesinden yanayım. Çocuk içeride mahrem bir şey olduğunu bilmeli. Eğitimli insanlara neden kapınızı kapatmıyorsunuz diye sorduğumda "Anlaşılır," diyorlar.

Cinsel eğitim nasıl olmalı?

Genç kızlar ve genç erkekler istenmeyen gebelik, AIDS'ten korunma konusunda bilgilendirilmeli. Eğer bunu yapamıyorsak aklıbaşında birkaç kitabı ortada bırakalım. Bizde flörtün gizli saklı olması o kadar başa dert bir şey ki... Oysa flörtten başka hiçbir şey pratik şansı vermiyor. Entelektüel kesimde ailelerin ileri görüşlülük adına yaptıkları yanlışlar var. Her şeyi bana söyle, ben bileyim demek iyi bir şey değil. 'Sana güveniyorum' lafı, 'Sana bekçilik etmeyeceğim, ama namusunu koru, kendini frenle' demek. Genç kız tam haz anında bu lafı hatırlıyor. Zannedildiği gibi soğuk kadın yok, soğuk duran kadın var.

Flört döneminin daha sonraki yıllarda cinsel yaşama etkisi nasıl oluyor?

Flört, söz, nişan sırasında hayat çok güzel! Cinsel hazda kadınla erkek arasında fark yok. Ancak cinsel birleşme barikatını aşmak zaman alıyor. Bir hastam "Neden herkes yapabiliyor da ben yapamıyorum?" diye sordu. Ben de herkesi nerden bildiğini sordum. "Çocukları var," dedi. Mesela, mas- türbasyon yapıyor musun, diye sorunca, kadın hasta hemen "Hayır," der. Oysa üçüncü görüşmede "Yapıyorum," der.

Bunun nedeni utanç ya da suçluluk duygusu mu?


Mastürbasyon konusunda da erkek-kadın farkı var. Erkeklerin organlarında belli bir yaşta uyanma olduğu için gece boşalmaları olur, bu fizyolojiktir.

Başta baba olmak üzere herkes gururlanır. Oysa kız için, kadın için bu doğal sayılmaz. Diyelim ki erkeklerin yüzde 99'u mastürbasyon yapar, kadınların ise yüzde 66'sı, ama kadınlar dile getirmez.

Kadınlar yeni uyanıyorlar

1985'te durum henüz böyle değildi. Artık, "Eşim az sevişiyor, eşcinsel olabilir mi?" diye soranlar var örneğin. Kadınlar eskisi kadar cinsel isteklerini bastırmıyor.

Evlendikten sonra cinsel yaşam yavaşlıyor mu?

Evlendikten sonra cinsel yaşamları zayıflayanlara daha önce nasıl olduğunu sorduğumda, "Çok güzeldi," diyorlar. O zaman "Evlenmeden önce ne yapıyorsanız gidin onları yeniden yapın" diyorum. Bizim için, kişinin hoşuna giden ve başkasına zarar vermeyen, yanındakinden de tepki almadığı her şey normaldir. Birçok kadın oral sekse yavaş yavaş yaklaşmıştır. Çünkü kadınların çoğu meniden tiksiniyor. Biz oral seksten tiksinenlere bunun kirli-pis bir şey olmadığını anlatıyoruz, bir süre sonra zevk alıyorlar. Onlara tatlı tatlı sevişmeyi öğretiyoruz. Kadınlar seksi ayıklaya ayıklaya yaşıyorlar, çünkü öyle yetiştiriliyorlar. Biz doktorlar ise şöyle diyoruz: Gönlün ne zaman istiyorsa yap, saate de bakma, kapını kilitle. Aman çocuk duymasın, ama biraz da fark etsin. Her zaman yanaktan değil, dudaktan da öpüşün. Çocuk o zaman ne güzel bu evde aşk var diye düşünüyor. Aşk hoş bir şey çünkü. Sevişmenin iyileştirici bir yanı var, sevildiğini hissettiriyor.

Kadınlığını, erkekliğini yaşatıyor. Sonuçta arzu edilmek her insanı mutlu eder.

Yarım kalmış evlilikler

Tamamlanmamış evlilik çok eski yıllardan beri telaffuz edilen bir kavram, evlilikte cinsel birleşmenin olmadığını anlatıyor. Sonra vajinismus kavramı ortaya çıkmış. Vajinismus, vajina kaslarının aşırı kasılması. Etiler Acıbadem Hastanesi'nden Dr. Özay Özdemir ile Türkiye'de yaygın olan tamamlanmamış evliliklerde yaşanan sorunları konuştuk.

Kadınların genellikle cinselliği yaşamakla ilgili sıkıntıları var.

Vajinismuslu kadınlar uyarılır, hatta orgazm olurlar. Sorun cinsel birleşme kaygısı. Jinekolojik muayenede bile sorun yaşar.

Erkeklerin bu kaygıda rolü ne?

Temelde her iki tarafta da cinsel ilişkiyi yaşamakla ilgili bir endişe hali görülür. Bunun sebepleri çok çeşitli olabilir. Bize göre en önemli sebep, çocukluktan itibaren kişinin iç dünyasında var olan korkulardır. Batı'da vajinismus vakalarında, Doğu'ya göre azalma görülüyor. Bizde biraz da dinin, geleneklerin, evlilik öncesi cinsel ilişkinin yaşanmasıyla ilgili katı kuralların etkisi var. Kişi çok eğitimli bile olsa içinde bu kaygıları taşıyabiliyor. Sorunlar genelde evlenince ortaya çıkıyor. Tabii, bu her zaman böyle değil. Evli olmayan çiftler de başvuruyor.

Tedavi sadece kadınlara mı yönelik?

2002'de dünyada tamamlanmamış evlilikler konusunda yapılmış bir çalışma var. Cinsel ilişkiye girmekte sorunlu 200 çift incelenmiş; yüzde 64'ünde sorunun kadından kaynaklandığı anlaşılmış. Sebepler ya vajinismus, ya cinsel birleşme sırasında ağrı yaşama endişesi ya da gerçekten ağrı yaşanması. Yüzde 16'sında erkeklerdeki sorunlar yüzünden cinsel ilişki gerçekleşememiş. Erkeklerin başlıca sorunu ise cinsel fobiler. Cinsel birleşmeyi yaşamakla ilgili iç dünyasında var olan endişeler. Çiftlerin yüzde 20'sinde sorun hem erkek, hem de kadından kaynaklanıyor.

Cinsel mitler sorun mu?

İnsanların kafasında kalıplaşmış inançlar var. Erkek aktiftir, cinsel ilişkiye her zaman, kiminle olursa olsun hazırdır gibi. Bir diğer hatalı yargı ise, cinsellikte aktif kadının kötü kadın olarak algılanması. Cinsellikle ilgili baskılar var oldukça, erkeklerin çoğu evliliğe kadar cinsel yaşantılarını mastürbasyonla sürdürdükçe, denetimsiz boşalma da Doğu ülkelerinde daha sık görülüyor. İstatistiklere göre çoğu erkekte mastürbasyonda erken boşalma sorunu yok, partner olduğunda sorun başlıyor.

Bu sorunlarda çiftin cinsellik dışındaki ilişkisinin etkisi var mı?

Kişinin partneriyle genel anlamda ilişkisi, örneğin öfkeler, kızgınlıklar cinsel yaşamını da doğrudan etkiler.

Tedavide izlenen yöntemler neler?

Günümüzde psikanalitik psikoterapinin bakış açısını kullanmak zorunlu hale geldi. Önce kaygının sebeplerini derinlemesine araştırıyoruz. Cinsel terapiler kısa süreli tedaviler. Çiftlerin genelde acilen çözüme ihtiyaçları var, bize başvurduklarında zaten belli bir süre geçmiş oluyor.

Sorunlar hangi sürede çözülüyor?

Standart bir süre yok, ama ortalama haftada bir kez yapılan altı ile 12 seans arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yani bir buçuk ile üç ay arası. Erkekler cinsellikle ilgili herhangi bir sorunu yaşamaya daha duyarlı. Cinsel sorunlar doğrudan cinsel kimlik, yani erkek olmakla ilgili rolü sorgulatıyor onlara. Bu yüzden daha travmatik yaşıyorlar.

Üç tip bakire kadın

Dr. Özay Özdemir, 1962'de Friedman adlı bir doktorun yazdığı Bakire Kadınlar adlı kitapta cinsel birleşme sorunu yaşayan kadınları üç tipe ayırdığını söylüyor. Özdemir'e göre bugün de kitapta çizilen bu tiplere hâlâ rastlanıyor.

Uyuyan güzeller: Bunlar çocuk kadınlardır. Kocalarıyla ilişkileri baba-kız ilişkisi gibidir.

Mücadeleciler: Cinsel ilişkiyi cinsiyetler arasında bir mücadele olarak hisseden ve yaşayan kadınlar. Genellikle kadınlığı zayıflık ve pasiflikle eş değerde tutarlar. Kadın olmayla ilgili sorunları var. Bu daha çok bilinç dışında yaşanan bir çatışmadır.

Kraliçe arılar: Onların cinselliği yaşamasının tek nedeni üremek. Cinselliği kirli ve aşağılayıcı bir şey olarak yaşarlar. İstekli değildirler.

Yayın tarihi: 10.02.2004
1924
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.