Eşcinsellik bir hastalık mıdır, tercih midir?

Eşcinsellik bir hastalık mıdır, tercih midir?

Tüm dünyada hızla artmasına, artık yadırganmaz görünmesine rağmen hala çok tartışılıyor. Tedavi edilebilir bir hastalık mı, ne tür önlemler alınmalı? Cised eşcinsellik hakkında bilmediğimiz herşeyi açıkladı...

Güncellenme tarihi:
Yüzyıllardır hayatın tam ortasında varlığını koruyan, toplum tarafından kabullenilmeyen, çok yanlış bir şekilde utanç verici bir unsur olarak değerlendirilen, ancak yeni yeni tartışılmaya ve adı konulmaya başlanan bir olgu olan eşcinsellik hakkında Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği - CİSED bir anket çalışması yaptı. Amerikalı Psikolog Dr. Joseph Nicolosi'nin "Erkek Homoseksüeller İçin Onarım Terapisi" adlı kitabının türkçeye çevrilmesi ve basılmasının ardından alevlenen, "eşcinsellik bir hastalık mıdır?" tartışmasına da açıklık getirebilecek anket çalışması ve merak edilen tüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

EŞCİNSELLİK NEDİR?

Toplum tarafından kabullenilmeyen ve normal dışı bir unsur olarak değerlendirilen eşcinselliğin kişinin cinsel olarak kendi cinsine ilgi duyması olarak tanımlanabileceğini söyleyen CİSED Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe; "Eşcinsellere verilen adlardan en çok kullanılanlardan biri de yabancı bir dilden aktarılmış olan homoseksüel kelimesidir. Türk Dil Kurumu'nun Türkçe Sözlüğü'nde homoseksüelin karşılığı ise; cinsel isteklerini kendi cinsinden kimselerle yatıştırmak huyunda olan kimsedir. Cinsel terslik olarak da adlandırılan eşcinsellik; erkek veya kadın olarak bir insanın libido yönelimi ve doyumu itibariyle yine kendi cinsine sevgi ve cinsel ilişki arzusu ile dönmesidir." dedi.

EŞCİNSELLİK RUHSAL BİR BOZUKLUK MUDUR?

Eşcinselliğin uzun yıllar, bir kimlik bozukluğu, hastalık veya sapıklık olarak algılandığına dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Cinsel Terapist Psk. Gülüm Bacanak; "1974 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği ve daha sonra 1992 yılında Avrupalılar (ICD) eşcinselliğin sapıklık/sapkınlık olmadığı kararını almışlar ve bu kavramı hastalık sınıflandırmalarından çıkarmışlar, ancak anormal bir davranış olmadığını söylememişlerdir. Yani "eşcinsellik normal dışı bir davranıştır, sapkınlık değildir" demişlerdir. Bu nedenle eşcinsellik halkta, politikacılar arasında ve bilim çevrelerinde hala tartışılmaktadır. Çünkü cinsel sapkınlık; cinsel açıdan sağlıklı olmama ve dolayısıyla normal olandan sapma durumudur, yani küçük çocuklara karşı hissedilen cinsel istek, her tür fetişizm, kişinin birlikte olduğu kişinin idrarını içmesi yahut dışkısını yemesi ve tüm bunların cinsel haz uğruna yapılması vb. durumların genel ismidir.

Ruhsal bozukluk veya anormal davranış ise, göreceli kavramlardır. Zira öncelikle normalin tarif edilmesi gerekir. Yaşadığı toplumdaki kişilerin çoğunluğunun değer yargılarını benimseyen ve toplumun geneline uygun davranan birey normal, aykırı hareket eden birey ise anormal olarak adlandırılabilir. Bu açıdan bakıldığında eşcinsellik anormal bir davranış olarak görülebilir. Ancak ruhsal bozukluk olup olmadığını belirleyen en önemli etken ise; kişinin kendini nasıl hissettiğidir.

Eşcinsellerin kendilerini suçlu, huzursuz, yalnız, depresif, sıkıntılı ve gergin hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur. Yani ruhuna ve benliğine aykırı olduğu halde eşcinsel eylemlerini sürdürmek zorunda kalmak veya dürtüyü kontrol edememek kişide ruhsal sıkıntı yaratabilir.

Ayrıca eşcinsellik; özgür bir tercihin değil, çocuklukta yaşanan travmaların bir sonucudur. Bu açıdan baktığımızda da, eşcinsellik ruhsal bir bozukluktur, bir cinsel eğilim bozukluğudur, bir cinsel kimlik bozukluğudur." dedi.

EFEMİNE OLMAK EŞCİNSELLİK DEĞİLDİR

Eşcinsellik kavramı birçok farklı eğilimi veya tanımı içinde barındırabiliyor. Türkiye'de eşcinsel denince, çoğu kişinin aklına ağır makyajlı şarkıcılar, travestiler, kırıtarak yürüyen ve kadınsı giyinip konuşan, dar blucinli genç erkekler geliyor. Tabi bu durum bir kavram karmaşasını da beraberinde getiriyor: "Travesti ve eşcinselin farkı nedir?" vb. Eşcinsellikle transseksüellik aynı değildir, farklı kavramlardır.

Eşcinsel; kendi cinsine ilgi duyan kişidir.

Biseksüel; her iki cinse de ilgi duyan kişidir.

Heteroseksüel; karşı cinse ilgi duyan kişidir.

Lezbiyen; eşcinsel kadındır.

Gay ise; eşcinsel erkektir.

Travesti; kendi biyolojik cinsiyetinden memnun olan ve karşı cinsin giysilerini giymekten hoşlanan kişidir.

Transseksüel ise; kendi biyolojik cinsiyetinden memnun olmayıp karşı cinse geçmek isteyen ya da geçmiş kişidir.

Homofobi; eşcinsellere yönelik kaygı, korkuya da nefret olarak tanımlanabilir.

Efemine ise; türkçede kadınsı anlamındaki kullanılan bir sıfattır ve bir erkeğe ait kadınsı nitelikleri betimlemek için kullanılır.
Yani efemine olmak eşcinsellik değildir.

EŞCİNSELLİĞİN GÖRÜLME ORANI

ABD'de yapılan araştırmaların erkeklerin %20'sini, kadınların ise %18'ini eşcinsel eğilim içinde gösterdiğine dikkat çeken Cinsel Terapist Psk. Gülüm Bacanak; "CİSED'in 2004 yılından beri yaptığı ve şu an itibarıyla 5000 kişiye ulaşan Eşcinsellik Anketi'ne göre; ülkemizde eşcinsellik oranı %12 gibi gözükmektedir. Ancak konunun hassasiyeti ve gizli eşcinsellerin sayısı göz önüne alındığında bu oranın daha fazla olması muhtemeldir." dedi.


Eşcinselliğin nedenleri nelerdir? Önlenebilir mi? Tedavi edilebilir mi? >>>

Eşcinsellik bir hastalık mıdır, tercih mi? TARTIŞIN!

Yayın tarihi: 16.03.2009
68151
YORUMLAR

Eşcinsel eğilimlerin nedeni hala açıklanamadıysa eğer, yani bilim insanları net bir şekilde bunu ortaya koyamıyorsa her birey kendi değer yargıları, kültürü, inancı, ahlaki değerleri... çerçevesinde bu eğilimleri normal de kabul edebilir, üstesinden gelinmesi gerekli bir bozukluk olarak da değerlendirebilir. "Tıpta hastalık yoktur, hasta vardır" diye çok güzel bir söz vardır, tüm doktorlar bunu bilir, yani sadece eşcinsellik konusunda değil her konuda insanlar inanmak istedikleri şeye inanırlar, eşcinsellik için de durum böyledir, ispatlanmamış bir konuda istediğime inanmaya hakkım vardır.

ambivalan 01.01.2012 23:45:56

Ben gayim.Ama namazını kılan ibadetni yapan birisymde aynı zamnda.Kuranda nasıl lanetlndğni bilmeme karşn eşcnsel eğilmlerdn kendimi alamyrm.ben bu durmu kendmi bildm bileli yaşıyrm. Daha cocukken delikanlılara aşk olur onları görünce heycnlnrdm. Sormak istyorm bunu benmi istedm, Ben bicocukkn bunları nerdn bilecektm. Benm arkadşlarmn hepsi kadın fotorafına bakarak kendinden geçerkn ben hemcinslerme bakardm. Buiş yaratılışla alakalı olsagerek. Bu bisınav.Şöleki;Elma yerine Armut yemeyi seven birini armut bahçesine bırakıp armutu yasaklamak gibi bişey. Buyuk haksızlık.

Elma ile Armut! 31.08.2009 16:32:59

bduyduguma göre vede okudugumunda aslı varsa lut kavminden beri bir yasam tarsı escinsellik birileri ilkel insan tabiri kullanır ama o ilkel insanlar bile escinselligin varlıgını kabul etmişler 21 .nci yüz yıla geldik kabullenemeyen birileri halen var ... ben derimki escinselleri ya kızkanıyorlar hakaret edenler yada olmak isdeyipde olamayanlar var tabularından dolayıda sorunlu olanlar var ... arkadasın birisi yazmış okudum onun adına sevindim mutluymuş cok mükemmel .. mutlu olamayanlarda onlara patavatsızca yazmalarına devam ederler ... inanmadıkları inanclarının içine

platon68 gülya 31.08.2009 10:03:45

hastalıktır.ama kabullenmek lazım

meltemazize 20.07.2009 21:45:15

ben bir lezbiyenim bizi dıslayan yargılayanlara sözümdür bugüne kadar yaptığım hiçbirşeyden rahatsılık duymadım ailemide mahcup etmedim cahilde kalmadım okudum ve son olarak bunları sizinde yapmanızı öneririm hernekadarda bizleri sevmesenizde biz sizleri sevioruz geri düşüncelerinize ragmen aman dikkat edinde anormal olmayın

rebell 18.07.2009 01:26:18

eşcinsellik ne bir tercih nede bir hastalıktır en büyük hastalık cahilce bilmeden konuşmaktır bir yorum yapıyorsan ne nedir iice öğrenmeniz gerekir eşcinseller sadece cinselliği önemseyen insanlarda değillerdir duygusallık ve aşkı eşcinsellerde yaşıyor bir hetero ne yaşıyor ise eşcinselde onları yaşıo tek farkı hemcinsiyle bunu yaşamak istemesi buarada dr cem keçe bey bir anket yapmış bunun tamamen uydurmasyon olduğunu biliyoruz hiçbir eşcinsel kendisini sapkın görmez yada güya evlilik hakkı verilmesin diyorlarmış eşcinseller ozaman neden bunca çaba

rebell 18.07.2009 01:02:35

Etrafimda tanidigim erkeklerin %90 escinsel. Kocamda buna dahil tabi:(((

derya mayin 02.06.2009 19:30:39

23 yasindayim.18 yasindan beri escinsel bir hayati tercih edip bu sekilde mutlu oluyorum.escinselim evet kesinlikle zorluklari var...emin olun bircok escinsel arkadasim var hepside cok cok iyi yerlerde iyi konumda is sahipleri..hicbirimiz hasta oldugumuzu dusunmuyoruz.Allah'a inaniyor ve hergun sukrediyoruz ama bu alkol kumar kul hakki gibi isteyerek tercih ettigimiz bir durum kesinlikle degil boyle dogdum ve bu hayati tercih etmedim..yada hicbirimiz etmedik.Ama en azindan mutlu sekilde yasiyoruz.Turkiye'deki sayi hicde kucumsenmeyecek oranda bunada emin olabilirsiniz.

koray 29.05.2009 23:27:38

Başlıktan başlayarak yanlışlarla dolu bir yazı.Ne ABD P.B,ne ICD bunu tercih olarak belirtmez.İngilizcesi orientation tercümesi yönelimdir."Tercih"kişinin istek ve kontrolünü içerir,eşcinsellik ise ne isteğe bağlı ne de üzerinde kontrol olan bir durumdur.eşcinsel olma(ma)yı tercih edemezsiniz ama eşcinsel ilişkiler yaşamamayı tercih edebilirsiniz.bu ise ne olduğunuzu değiştirmez,sosyal(anene,din vs) baskılar nedeniyle zorlama bir hayat yaşamanıza sebep olur.Ayrıca eşcinselliğin sebebi hala belli değildir,genetik olabilir,çocukluk dönemi çevresel etkileri olabilir,ama illa travma sonucu denemez

Ömer hasan 24.05.2009 15:46:24

eşcinsellik bir hastalıktan öte bence bir tercihtir. kişi kendini nasıl mutlu hissediyorsa tercihinide o yönde yapacaktır. onlarıda öyle kabul edip dışlamamak gerek bence...

reyhan178 02.04.2009 18:10:41
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.