Erkeklerin biyolojik saati

Erkeklerin biyolojik saati

30'undan sonra erkeklerdeki testosteron miktarının her yıl yüzde 1 oranında azaldığı belirlendi. Yani erkeklerin de biyolojik saati var, ama bu saat her erkekte farklı işliyor.

Erkeklere kötü haber! Uzmanlara göre, tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de biyolojik saati işliyor. Yani yaş ilerledikçe çocuk sahibi olma şansları azalıyor.

New York'taki Columbia Üniversitesi Erkek Üreme Merkezi'nde görevli Dr. Harry Fisch, "30 yaşından sonra, erkeklerde her yıl testeston hormunu seviyesi yüzde 1 oranında azalıyor. Ne var ki erkekler için alarm zillerinin ne zaman çalmaya başladığını, yani bir erkeğin hangi yaştan sonra sağlıklı çocuk dünyaya getirme şansının çok azaldığını belirlemek oldukça güç. Çünkü bu konuda her erkeğin kendine özgü bir biyolojik saati var" dedi. Fisch, baba olmayı planlayan erkeklerin bu nedenle bir an önce harekete geçmelerini önerdi.

50 yaş dönüm, ancak...

Ancak bütün uzmanlar Dr. Fisch'le aynı görüşü paylaşmıyor. Amerikan Üreme Sağlığı Üroloji Birliği Konseyi Başkanı Dr. Larry Lipshulz'a göre erkeklerin çocuk sahibi olmak için acele etmelerine gerek yok: "Erkekler ancak 50 yaşına geldiklerinde biyolojik saatleri alarm vermeye başlıyor. 50'sinden sonra erkeklerin sperm sayısında belirgin bir azalma oluyor, ancak klinik olarak bu, çocuk sahibi olamayacaklarını göstermiyor."

Bu arada erkeklerin de bir biyolojik saatleri olduğuna dair tez, tümüyle yeni değil. İlk olarak, 1912 yılında Wilhelm Weinberg adındaki bir doktor, yaşlı babaların çocuklarında akondropalzi adı verilen bir hastalığa sık rastlandığını tespit etmişti. Babaları yaşlı çocukların, down sendromundan şizofreniye kadar 20'den fazla rahatsızlığa yakalanma riskleri artıyor. Haziran 2003'te yapılan ve Fertility and Sterility dergisinde yayımlanan bir araştırma da 45 yaşını aşan ereklerin kadınları hamile bırakma şanslarının 25 yaşın altında erkeklerden beş kat daha az olduğunu gösterdi.
Yayın tarihi: 26.06.2004
1463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.