Çocuğunuza yakalanırsanız...

Çocuğunuza yakalanırsanız...

Diyelim ki, o hiç yaşamak istemediğiniz durumla karşılaştınız ve yatak odasında eşinizle baş başa, özel anları paylaşırken, çocuğunuza yakalandınız... Neler yapmalı, bu tatsız durumdan nasıl kurtulmalısınız?

Bizim gibi geleneksel yanı ağır basan toplumlarda, cinsel hayat genellikle çocuklardan gizlenir. Birçok anne-baba, çocukların hiçbir şey görmemesi ve duymaması için birtakım önlemler alır. Özel anları paylaşmak için çocukların uyuması beklenir ve genellikle tatsız bir durumla karşılaşmamak için kapılar sıkıca kilitlenir.

Ama ne kadar da önlem alsanız, günün birinde ona yakalanabilirsiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? Onu incitmeden, korkutmadan, ruh sağlığında onulmaz yaralara sebep olmadan ve en önemlisi sizi de utandırmadan ona neleri, nasıl anlatmalısınız?

Yakalandınız... Yapacağınız ilk hareket, telaşla örtünmeye çalışmak yerine yavaş yavaş giyinmeye başlamak olmalıdır ki, o da. Bu durumu doğal bir şeymiş gibi kabul edebilsin. Asla suçlu gibi davranmamalısınız. Aksi bir durum, onun ruh sağlığım ciddi ölçüde zedeleyecektir. Onu, odasına götürdüğünüzde sizden cevaplamanızı beklediği soruları olacaktır. Sözcükleri tartarak seçmeli, anlayabileceği yanıtlar vermelisiniz.

Çocukların 4 yaşına kadar yaşadıkları önemsiz olayları unuttuklarını aklınızdan çıkarmayın. Gördüklerinin bilinçaltında rahatsızlık yaratmaması için, olayı çok uzatmadan onun anlayabileceği dille, ufak tefek açıklamalarla anlatmalısınız. Ama hiçbir şartta ona yakalandığınız anda yaptığınızla ilgili yanlış hikayeler anlatmayın. İnandırıcı olmazsanız, merakım yenemeyecek ve sizi tekrar yakalayabilmenin hesaplarım yapacaktır.

Çocuğunuz 4 yaşından büyükse, sizi çıplak olarak yakaladığında oyun oynamadığınızı kesinlikle bilir. "Sansürlü" de olsa, ne yaptığınızı kısaca söyleyebilirsiniz. Ama, asla gördüklerinin farklı bir şey olduğuna onu inandırmaya çalışmayın. Çünkü, 4 yaş üstü bir çocuk, kadın ve erkek arasında özel bir şeyler yaşandığının bilincindedir. Kimi çocuklar, annelerinin ya da babalarının sesini duyduklarında korkudan anne ve babasının yatak odasına yönelir. Çığlık atanın annesi olduğunu fark ederse, büyük panik yaşayabilir. Bu durumda ona sevgiyle yaklaşıp, insanların ille de acı duyduklarında çığlık atmadıklarım, hoş bir şey duyunca ya da yaşayınca da çığlık attıklarını anlatmalısınız.

Psikanalistler, "Ebeveynlerin cinsel yaşamı, çocukların fantezilerinin kaynağını oluşturur" diyorlar. Bu açıklamayı göz önünde tutarak, çocuğunuzun düş dünyasını yıkmaya yönelik davranışlar içine girmemelisiniz. Çocuğunuza, sizi o durumda gördüğü için suçluluk psikolojisine yöneltebilecek hiçbir söz söylemeyin. Kızmak, terslemek ya da azarlamak çözüm değildir. O güne değin çocuğunuzun cinsel konulardaki sorularını yanıtlamadıysanız, artık zamanı geldi demektir.

Yaşına, daha önceki bilgileniş durumuna ve olaya yakınlığına uygun biçimde ona ne yaptığınızı değil de, anne ve babasının birbirini sevdiği, bu yüzden yatakta birbirine yaklaştığım anlatın. Konuşacağınız konunun, söyleyeceğiniz sözlerin sınırım ancak siz bilirsiniz, çünkü çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz.

Çocuğunuza, cinselliğe gerçek anlamda ilgi duyduğu 6-7 yaşlarında, bir annenin nasıl hamile kaldığını ve doğurduğunu anlatabilirsiniz. Çocuğa öncelikle çıplaklığın utanılacak bir durum olmadığını öğretin. Kesin kurallar koymayın, çocuğa karşı cinsin vücudunu tanıma olanağı sağlayın. Önemli olan çocuğa kademeli olarak cinsel bilgi vermektir. Çocuğunuza, cinselliğe gerçek anlamda ilgi duyduğu 6-7 yaşlarında, bir annenin nasıl hamile kaldığım ve doğurduğunu anlatabilmelisiniz. Bu arada tabii banyonun ya da yatak odanızın kapısını kapatmanızın, "giremezsin, yasak" anlamına geldiğini de öğrenecektir.
Yayın tarihi: 09.01.2007
1138
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.