Cinsellik ve Kadın

Cinsellik ve Kadın

Kadının cinselliğe adım atması Havva'nın Adem'e yasak elmayı vermesi ve onu yemesini istemesi, ile başladı.

Güncellenme tarihi:
Havva'nın Adem'e, cennetten kovulmalarına neden olacak o meşhur elmayı uzatması ile dişi cinsiyetin karşı cinse karşı yakınlaşma sürecinde ilk adım da atılmış oldu. Havva'ya göre bu yakınlaşma çok masumcaydı! Oysa Havva, elmayı yedikten sonra her şeyin değişebileceğini, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını nereden bilebilirdi ki!..

Bu olaydan sonra kadınların cinsellik üzerindeki etkileri karşı cinse oranla artarak devam etti. Çünkü karşı cinse nazaran daha istekli, şehvetliydiler. Havva'dan Kleopatra'ya, Aşk Tanrıçası Afrodit'ten Mata Hari'ye, Marlyn Monroe'dan Sharon Stone'a kadar tüm kadınlar yüzyıllar boyunca doğuştan kendilerine bahşedilmiş olan cinsel içgüdülerini en şehvetli ve baştan çıkarıcı bir biçimde karşı cins üzerinde denediler ve böylelikle de erkeklerin akıllarını çelmeyi başardılar.

Tarihin bazı devirlerinde ise kadınlar, cinsel istekleri doğrultusunda karşı cinsi yönlendirmede Havva ve diğerleri gibi insiyatif sahibi olamamışlardı. Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılar zamanında, kadınların cinsel potansiyeli ve libidolarının fazlalığını anlamalarıyla erkeklerin de işi zorlaşmaya başladı. Çünkü bu dönemlerde ve daha sonraları artık kadınlar cinsellik konusunda tamamen insiyatifi ele almışlar ve daha fazla cinsellik istiyorlardı. Dahu fazla haz elde etme isteği onlara poligaminin kapılarını araladı.

Bu çağlarda Uzak Doğu'da da, kadınların bitmek tükenmek bilmeyen arzularının farkına varılmış ve birçok düşünür ve tıp adamı kadınların cinsel fizyolojisi üzerine kafa yormaya başlamıştı. Yapılan yıllar süren çalışmalarda kadınların kendi cinselliğinin farkına varabilmesi ve cinsellikten daha fazla haz sağlayabilmelerinin yolları aranmaya çalışılmıştır. Bu zamanlarad Çin'de gelişen ve Çin sevişme sanatını gösteren Taocu sevişme, Hindistan'da gelişen Hint sevişme tekniklerini anlatan Kama Sutra kadınlara daha fazla haz almalarını sağlamalarının yollarını anlatıyordu. Tıp alanında uzmanlaşmış kişiler ise erkeklere, kadınlarla cinsel birlikteliklerini daha uzun sürdürebilmeleri ve birlikte oldukları kadınların cinsellikten daha fazla haz almalarını sağlamaları için ilişkiyi uzun sürdürmenin yöntemlerini gösteriyorlardı.

Değişim başlıyor

20. yüzyılın başında Viktorya İngiltere'sindeki prütan ve frijit cinsellik anlayışı bu yüzyılın ortalarında önemli bir buluşla yerinden birdenbire sarsıldı; doğum kontrol hapları! Doğum kontrol haplarının ve kadın fizyolojisinin keşfiyle kadınlara yepyeni bir dünya aralanacak, eski değerlerin tümü birdenbire kendini yeni değerlere bırakacaktı. Doğum kontrol haplarının devreye girmesiyle ve cinsellikteki bazı yeni buluşlarla başlayan cinsel devrim kadınların davranış şekillerim çok değiştirip kadınları poligamİye yöneltti.

70'li yıllar kadınlar için cinsel devrim yıllarıydı. Bu yıllarda Avrupa'da ve Amerika'da yaşayan kadınlar cinselliği oldukça özgür yaşıyorlardı. Akla gelebilecek her türlü fantazi fütursuzca gelçekleştiriliyordu. Kadınlar poligamik yaşıyorlar, istedikleri kişiyle istedikleri şartlarda cinselliği yaşıyorlardı. Cinsellik adeta onların yaşam biçimi haline gelmişti. Hiperseksüelleşen kadın, feminist kadın gibi kavramlar bu zamanlarda ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına aldı. Kadınlar şimdiye kadar yapamadıklarından daha çok fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamış, güven duygularını geliştirmiş, farklı sosyo ekonomik koşullara ulaşmış olarak tarih sayfalarında yerlerini aldılar.

Sosyal akımların farklılaşması, ekonomik koşulların zamana ve yere bağlı olarak değişmesi, kadınların toplum içerisindeki sosyal rollerinin değişime uğraması, dini ve sosyal etkenlerin ön plana çıkması veya gerilemesi, kadının toplum içinde üstlendiği rollerin artışı ve daha birçok faktör bazı dönemlerde kadınların cinsel anlamda kendilerini tanıyış ve cinselliği yaşayış biçimlerim değişime uğratmıştır.

Cinsellik ve Kadın

Modern çağın kadını

Yayın tarihi: 09.04.2004
2131
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.