Cinselliğin püf noktaları...

Cinselliğin püf noktaları...

"Cinsellik için yaşlıyım" düşüncesi artık kabul görmüyor. Cinsellik beyinde başlıyor. Beyin, en önemli cinsel organ.

Yine de yüzyıllar öncesinden gelen bazı mitler, alışkanlıklar, orta yaş ve yaşlılıkta cinsellikten uzak durulmasına zemin hazırlıyor. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD), "Kadında Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Açısından Sağlıklı Yaşlanma"yı inceledi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geropsikiyatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arşaluys Kayır'ın hazırladığı araştırmada orta yaş ve yaşlılıkta cinsel yaşamı bozan 12 mit sıralandı.

Erkek ve kadın yaşlanınca cinselliğin kalitesi düşer

Yanlış, çünkü cinsel uyarılara tepki 50 yaşından sonra farklıdır ama kötüleşmez. Erkekler 20'li yaşlarındaki kadar sert ereksiyon olmayabilir. Ancak sertleşme daha uzun sürdürülebilir. Yaşlandıkça kadın ve erkeğin cinsellikteki özgüveni artar. Kadın birleşmeden daha fazla zevk alır. Her iki cins duygusal açıdan olgunlaşır. Daha derin, yakın ilişki kurarlar. Cinselliğin kalitesi artar, ulaştığı yüksek düzeyde kalır.

Vajina yeterince nemlenmez, penis hızlı sertleşmezse isteksizlik vardır

Bu tamamen yanlış. Yetersiz nemlenmeye cinsel isteksizlik değil, hormonal değişim yol açar. Sorun jel, hormon içeren krem veya hormon tedavisiyle düzeltilebilir. Yaşlı erkeklerde cinsel arzu her zaman sertleşmeye dönüşmez. Bazı erkekler cinsel arzuyu penisinde değil, bedenlerinin tümünde hisseder.

Sertleşme sorunu kaçınılmazdır tıbbi müdahale gerekir

Yanlış. Çoğu kez erkekler doğal fizyolojik değişikliklerle sertleşme sorununu karıştırabilir. Penisin 20 yaşındaki kadar sertleşmemesi doğaldır. 40 yaş civarına kadar hemen hemen her erkek bir sertleşme sorunu yaşayabilir. Korkular sorunu artırır. Sağlıklı, fiziksel ve cinsel açıdan aktif erkekler sertleşmelerini tıbbi müdahale olmadan, tüm yaşlılık döneminde sürdürebilir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü 65 yaş üzerinde erkeklerin sadece yüzde 15-25'inde ileri derecede sertleşme sorunu olduğunu bildiriyor. Bunların çoğunun da nedeni kullandıkları ilaçlar, tıbbi hastalıklar.
Yayın tarihi: 23.01.2007
4631
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.