Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yazın artıyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yazın artıyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar insanların dünyada daha kolay dolaşmaya başlamasıyla arttı. Yazın da insanlar daha sık seyahat ettiği ve yeni partnerlerle cinsel ilişkide bulundukları için bu yolla bulaşan hastalıklar yaz aylarında artış gösteriyor...

Ülkeler arası seyahatlerin kolaylaşması ve cinselliğin daha serbest yaşanması, bu yolla geçen hastalıkların görülmesinde de büyük bir artışa neden oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlker, "Üroloji kliniğimize başvuran hastaların yüzde 5-6'sı cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle geliyor" diyor.

Peki, hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşıyor?
Prof. Dr. İlker'in bu soruya cevabı, "Bu yolla bulaşan onlarca hastalık var ve her birinin bulgusu, tanı ve tedavisi farklı" oluyor. Ancak görülme sıklığına göre bir sınıflandırma yapmak da mümkün.

En çok üretrit görülüyor
Genel olarak görülen hastalıkların başında üretritlerin geldiğini anlatan Prof. Dr. İlker, şöyle devam ediyor: "Özellikle gonore yani bel soğukluğu ile chlamydia mikroplarının yol açtığı üretritler çok görülüyor. Bu hastalık kendini akıntı ile gösteriyor. İdrar ağrılı oluyor ve sık idrara yol açıyor. Tanısı zor değildir ve hasta kendini doktora gitmek zorunda hisseder, çünkü rahatsızdır. Cinsel ilişkiden sonra, üç gün ile 20 gün arasında değişen sürede şikayetler başlar."

Tanı koymak için akıntıdan örnek alıp analiz yapmak gerekiyor. Hastaya bu zor gelirse, daha basit yöntemler de uygulamak mümkün. Bunlardan biri de hastanın ilk idrarından örnek alıp mikropların DNA analizi ile tayin edilmesi yöntemi. Bu yöntemin ardından tedavide antibiyotikler kullanılıyor.

HPV'de patlama var
İkinci sırada yer alan hastalık ise Human Papilloma Virus yani HPV. Aşısı nedeniyle hayli tartışmalara neden olan HPV'nin tanısının fizik muayene ile konulduğunu dile getiren Prof. Dr. İlker, "HPV, önceki yıllarda nadir bir hastalık grubuyken son yıllarda bütün dünyada patlama yaptı. Hastalık, kendini hem kadın hem de erkekte cinsel organ üzerinde siğil gibi, ufak karnabahara benzeyen lezyonlarla gösteriyor"
diyor.
Yayın tarihi: 04.07.2007
2534
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.