Bekâret hâlâ cinsel bir tabu

Bekâret hâlâ cinsel bir tabu

"Kadın; cinsellik, ekonomik, hukuk ve psikolojik yönden ağır bir yara almış durumda. Erkekle eşit konuma gelebilmesi için öncelikle toplumun kadına bakış açısının değişmesi gerekiyor."

Bekâret hâlâ cinsel bir tabu
Ülkemizde kadının toplumdaki yeri ve cinselliği ifade etme şekli, yöreden yöreye değişkenlik gösteriyor. O yüzden tüm Türkiye için geçerli net bir şey söylemek mümkün değil. Kırsal kesimde kadın daha çok evin işini yapan, tarlada çalışan ve cinsellikte de kocasının isteklerini yerine getirmesi gereken biri olarak görülüyor. Şehirde ise kadın artık ekonomik özgürlüğünü kazanmıştır. Kendini her açıdan daha iyi ifade edebilmekte ve cinsellikte de beklentilerini ortaya koyabilmektedir.

Aslında şehirde kadın artık cinselliğini daha rahat yaşayabilmekteymiş gibi görünse de, bu çoğu zaman gizli bir şekilde oluyor. Çünkü ülkemizde hâlâ bekâret ve kızlık zarı bir tabu ve çiftlerde ilk gece mutlaka kanama olması gerektiğine dair bir inanç var. Cinsel mitlerin, toplumsal baskının ve cinsel konularda bilgi eksikliğinin kadın cinselliği üzerindeki etkisi büyük. Kadının cinsel kimliğini tam olarak özgürce ortaya koyabileceği şartların oluştuğunu söylemek ne yazık ki güç.

Kadının cinsellikteki rolü zor

Her ülkeyi kendi kültürel ve toplumsal şartlarına göre değerlendirmek gerekiyor. O yüzden "Türk kadını Dünya kadınlarına göre cinsellikte daha bastırılmış" demek yanlış olur. Bazı ülkelere göre Türk kadını daha bastırılmış bir cinsellik yaşıyor. Ama unutulmaması gereken bir şey var ki, kadının sosyal ve cinsel açıdan durumunun çok daha kötü olduğu ülkeler de var.

Türk toplumunda kadın cinselliğine karşı ikiyüzlü bir bakış açısı hakim. Bir yandan kadın medyada cinsel obje olarak görülüyor. Kadının varlığı bile seksi çağrıştırıyor. Diğer yandan da kadının evlenene kadar cinselliği yaşamasına hoş bakılmıyor ve kadın erkeğin hatta ailenin namusu gibi görülüyor. Yine kız çocukları yetiştirilirken erkeklerden ve cinsellikten uzak durmaları telkin ediliyor. İlk cinsel ilişkiyle ilgili kız çocukları korkutuluyor. Ancak evlenince de eşlerini cinsel yönden her anlamda mutlu etmeleri ve bir anlamda eşlerinin seks tanrıçalarına dönüşmeleri bekleniyor.

Yani kadının cinsellik konusundaki rolü gerçekten zor; cinsel açıdan isteksiz olduğunda soğuk olarak damgalanıyor, arzuluysa da eşi daha önceden bir deneyimi olduğunu düşünebiliyor ve onu suçlayabiliyor. Kadın yatakta özgür ve rahat hareket edemiyor, isteklerini eşine rahatça söyleyemiyor.

Orgazm sorunu ilk sırada

Türk kadınının cinsel olarak en sık yaşadığı sorunların başında orgazm olamamanın, vajinismusun, disparoninin ve cinsel isteksizliğin geldiğini söyleyebiliriz. Zaten yapılan araştırmalarda da kadınların %80'inin cinsel bir sorun yaşadığı ortaya çıkmıştır. Kadınlarda cinsel ilişkiden zevk alamama yani orgazm olamama en yaygın cinsel sorundur. Bunun altında birçok farklı neden yatabilir. Cinsellik hakkında olumsuz duygu ve düşüncelere sahip olma, kendi bedenini ve cinsel organını sevmeme, cinsellik sırasında rahat olamama, yeterli ön sevişme yapılmaması, eşin tavırları vb. nedenler orgazm sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Vajinismus ve disparoninin nedenleri

Vajinismus da Türk toplumunda sık görülen diğer bir sorun. Her 10 kadından 1'inde görülüyor. Vajinismus, kadının bilinçdışı birtakım korku ve endişeleri taşıması nedeniyle, kontrolü dışında kasılarak cinsel birleşmeye izin vermemesidir.

Vajinismusun nedeni genellikle ilk gece korkusu, acı, ağrı duyulacağı ve kanama olacağı düşüncesidir. Bu düşünceler de ister istemez kadının cinsel birleşmeye girmesini engelliyor.

Disparoni ise cinsel ilişkide acı ve ağrı duymadır. Vajinadaki bir anormallikten kaynaklanabileceği gibi psikolojik de olabilir. Özellikle ön sevişme yapılmadan doğrudan cinsel birleşmeye geçiliyorsa, eşi yatakta kadının arzu ve isteklerine önem vermiyorsa ya da eşle ve evlilikle ilgili sorunlar varsa disparoni ortaya çıkabilir.

Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik bazı dönemler her insanda ortaya çıkabilir. Psikolojik de olabileceği gibi hormonsal ya da kullanılan bazı ilaçlara bağlı da olabilir. Cinsel sorunların temelinde aslında çiftin konuşmaması ve birbirine isteklerini söyleyememesi yer alır. Eğer kadın rahat olur, eşi tarafından sevildiğini ve beğenildiğini hissederse cinsellikten zevk alır. Ancak toplumun kadın cinselliğine bakış açısı, çocukluktan itibaren duyulan ya da tanık olunan olumsuz olaylar veya korkular, kadının cinsel hayatını kâbusa çevirebilir.

Cinsel sorunların %100 çözümü vardır. Çözüm de çoğu zaman cinsel terapidir. Kadın eğer korkularından, kaygılarından sıyrılabilirse, eşiyle cinsel konularda samimi ve yakın bir iletişim kurabilirse, çok güzel bir cinsellik yaşayabilir.


Dr. Cenk Kiper

Kaynak: Seninle
Yayın tarihi: 12.03.2010
2399
dahafazlası
YORUMLAR

Turk aileleri kizlarini cinsellige karsi bir baski icinde yetistiriyor Cinselligi cinsellik olarak degilde bir ahlaksizlik olarak beynine isliyor Kizlar cinselligi cocukluktan itibaren ocu olarak goruyor ve zamanla bu kizlarda bi empatiye donusuyor.Sonrada gel nasil orgasm olsun nail partnerini mutlu etsin Cinselligi kesfedememiski Fantazi bilmiyor cogu.

Volkan ozturk 10.06.2010 19:55:23

bende hıc el degmemıs kımseyle bırlıkte olmamıs ılk el bırıyle evlenmek ısterım..dikkat edin sakın kımseye bekaretınızı vermeyın nasılsa anlasılıyor bakirmisiniz degılmısınız..

seda 22.03.2010 19:06:54

Aslında bir kadının bakire olup olmaması erkek için sorun değildir.Hangi erkek onunla beraber olucak,mutlu edicek bir kadına hayır diyebilir.Buraya kadar sorun yok ama asıl sorun kadının evliliğe gelince bir mal gibi alınması durumudur.Yabancı toplumlarda kadın erkekle hayatını bir süreç olarak yaşıyor.Mutlu iseler evleniyorlar.Cinsellik bir tabu değil olamazda zaten.Türkiyede ise bir kızı evinden almak hiçte kolay değildir.Hem maddi hemde manevi epeğ çaba sarf edersin.Kim satın aldığı bir ürünü ikinci el isterki.Böyle bir ahlaki yapı ve adetimiz var.Valla kızlar dikkat edin bozmayın kendinizi

ufuk tulgar 22.03.2010 02:59:17

Başkasının kullandığı kaşıkla yemek yiyemem. Başkasının içtiği bardaktan ayni sudan içemem. Başkasının yattığı bir kadınla ayni yatakta yatamam.

Doğan 15.03.2010 20:56:43

bencede bekaret bi tabu ama doğanın belli bi kanunu var allah kadına bi zar verms bunu her önüne gelene değil hak edene ver demis ve su anda hakeden de kadının esi oluyor ister kabul edelim ister kabul etmeyelim sonucta türkiyede yasıyoruz ve türkiyede müslüman bi ülke olduğu için kadının evlilik dısı bekaretini kaybetmesini kabullenemiyoru bu is tutupta 5-10 kisiin yok bence önemli dğeil demesyle olmaz toplumca kalkınma olmalı ki bu da imkansız gibi ama ben genede bir kızın her zman bekaretini kocasına saklaması gerektiğini düsünenlerdenim

aprillll 15.03.2010 20:30:58

herkesin namuslu olmasu önemlidir

sakaryalı 15.03.2010 20:29:11

kadının iğrenç kızlık zarı kadar önemsiz başka bişe olamaz. Yırtık ya da değil hiç önemli değil. Aslında bu zarı kadınların kendisi abartıyo çünkü kadınlar her konuda erkekleri köpek gibi peşlerinde istiyo bu yüzden de kendilerine ait herşeyi abartıyo. Bütün dinlere göre bile ilişkide kirletilen yıkanması gereken erkektir, kadın ise kirletendir. Ama bu gün erkekler ruhsal olarak çökmüştür ve en kutsal varlıkları VJİNA ve ONUN İÇİNDEKİ KIZLIK ZARIDIR. (işte sokaktaki adamın yorumu budur)

SokaktakiAdam 15.03.2010 17:44:47

benim ablam kızım yada kim olursa olsun bekaret onundur ben isterim yada istemem önemli değil herkes kendi hayatından sorulur rabbim her zaman kadına uygun görmediğini erkeğede uygun görmemiştir bi yerde fantazi yapıp harama bakmak bile sizin için günah kadın yapıncamı ayıp günah namussuzluk oluyo kaldıki kadın yapıyosa gene senin cinsinle yani erkekle yapıyo sende yapma bakalım ne kadar dayanacaksın muhtaçsın

arkadaş 15.03.2010 16:53:04

ben müslüman ülke olan türkiyede bu tabuyu yıkma çabaları hiçde masumca değil tümüyle dış kaynaklı kötü emelli güçlerin türkiye üzerindeki haince komplo parçalrından küçük bir parçası yoksa bu ülkeyi nasıl eritebilirleki nasıl dejenere edebilirlerki

ömer öz 15.03.2010 14:07:42

eger erkekte kimseye el surmediyse el degmemis kiz istemeye hakki vardir.herkes önce kendine baksin

anjelia 15.03.2010 11:07:17
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.