Mahmure

Aşk & İlişkiler

Cinsel Sağlık

Erkekler! Doğum kontrolünde size de görev düşüyor

Erkekler! Doğum kontrolünde size de görev düşüyor

Aile planlamasında erkeklerin göz ardı ettiği etkin ve güvenilir bir yöntem: Vazektomi, vazektomi hakkında neler biliyoruz? Üroloji Uzmanı Op.Dr.Kadir Önem Vazektomi ile ilgili doğrular ,yanlışlar ve endişeleri sizler için anlatıyor.

Güncellenme tarihi: 09.02.2012
Erkekler! Doğum kontrolünde size de görev düşüyor

Bilindiği üzere aile planlaması için oldukça çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemleri genel olarak erkeğin korunduğu yöntemler ve kadının korunduğu yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz.

Kadınların kullandığı doğum kontrol hapları, tüplerin bağlatılması, kadın kondomu, takvim yöntemi gibi yöntemler bunlardan sadece birkaçıdır. Erkeklerin genel kullandığı yöntemlerin başında kondom kullanımı gelir.

Erkeklerde bu yöntemin yanında oldukça etkili ve güvenilir, ülkemizde erkeklerin nadiren tercih ettiği vazektomi olarak tanımlanan daha anlaşılır bir dilde meni kanallarının bağlanması olarak tanımlayabileceğimiz bir yöntem daha mevcuttur. Kondom erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen aile planlaması yöntemidir.

Ülkemizde genel olarak tüplerin bağlatılması, rahim içi araç konulması gibi müdahale gerektirecek aile planlama yöntemleri kadınlar tarafından tercih edilmekte ve ya eşleri tarafından tercih ettirilmektedir. Esasen kadınlardaki kadar büyük bir girişim gerektirmeden erkeklerde yapılan vasektomi batı toplumlarında daha sıklıkla tercih edilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde yılda 500.000 erkeğe vazektomi yapılmaktadır.

Ülkemizde nadiren yapılmasının sebepleri başında bu yöntemi bilmemek gelmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerin vazektomi işlemi sonrasında erkeklikleri kaybedecekleri gibi yersiz ve yanlış inanışları erkekleri bu işlemden uzaklaştırmaktadır.

Vazektomi Ne Demektir?

Vazektomi erkeklerdeki her iki tarafta bulunan meni kanallarının bağlanması demektir. Bu sayede sperm üretimi devam eder fakat dışarıya çıkamadığı için korunma sağlanmış olur.

Vazektomi işlemi nasıl yapılmaktadır?

Vazektomi için testislerin içinde bulunduğu scrotuma lokal anestezi yapılır bir süre beklendikten sonra her iki taraftan 1 cm kadar kesilerek meni kanalı bulunur ve bağlanıp kesilir ve uç kısımları ısı enerjisi ile yakılır. Elbette ki bu işlem hastanın isteğine göre belden aşağı uyuşturularak ve ya genel anestezi verilerek de yapılabilir. Fakat lokal anestezi ile yapılabilecek bir müdahale için daha büyük çapta anestezileri tercih etmeyiz. Daha sonra bir dikişle ve ya kullanılan yönteme göre dikiş koymadan işlem sonlandırılır. Hasta evine gönderilir. Teknikler değişmekle birlikte üroloji uzmanının tercihine göre bazen bu kanalın yaklaşık 1 cm'lik kısmı çıkarılabilir.

Vazektomi yaptırdıktan hemen sonra korunuyor olur muyuz?

Vazektomi sonrası 3 ay geçmeli ve sperm tahlili yaptırmalıyız. Üç ay sonra yapılan sperm tahlilinde eğer sperm görünmezse vazektomi başarılı demektir ve ek korunma yöntemleri kullanmanıza gerek kalmaz. Fakat bu 3 ay içinde sperm çakabilme ihtimali olabileceği için korunmadan ilişkiye girilmemeli. Ek yöntemler bu süre zarfında muhakkak kullanılmalıdır. Yapılan sperm tahlilinde sperm olmadığı gösterilse bile 3-4 hafta sonra sperm tahlilini tekrarlamayı hastalarımıza öneriyoruz.

Vazektominin etkinliği ne kadardır?

Vazektomi yapıldıktan sonra sperm tahlilinde sperm olmadığını gördükten sonra doktorunuz size başka korunma yöntemlerine ihtiyaç kalmadığını belirttiğinden sonra %100 koruyucudur. Çünkü sperm çıkışı olmamaktadır.


Vazektomi ameliyatının zararları var mıdır?

Zararları kelimesine komplikasyon da diyebiliriz. Nadirende olsa kesi bölgesinde %1-2 oranında kanama, enfeksiyon, scrotuma sperm kaçağı (%10-30), çok nadiren ağrı meydana gelebilmektedir. Vazektominin prostat kanserine yol açabileceğine dair bir takım iddialar olsa da yapılan çalışmalarda vazektomi ve prostat kanserinin bir ilişkisi olmadığı gösterilmektedir. Yani prostat kanserine neden olabileceği inanışı yanlıştır.

Bu riskler ve komplikasyonlar göz önünde bulundurulduğunda erkeklerdeki meni kanallarının bağlanması yani vazektomi operasyonu, kadınlardaki tüplerin bağlanması işlemine göre oldukça basit günübirlik yapılabilen ve anestezi ve komplikasyon riskleri kadınlardaki operasyona göre oldukça az bir işlemdir.

Vazektomi yaptırırsam cinsel açıdan bir sorunla karşılaşır mıyım?

Hayır, vazektomi sadece fertiliteyi yani çocuk yapabilme potansiyeli ile ilgilidir. Cinsel işlevlerde bir soruna neden olmaz. Ereksiyon, ilişkiye girebilme ve boşalma aynen devam eder.

Vazektomi ameliyatı olan bir erkek tekrar çocuğunun olmasını isterse bu mümkün müdür?
Elbette mümkündür. Vazektomi ameliyatı olan bir hasta tekrar fertil hale gelmek yani çocuk sahibi olabilme potansiyeline sahip olmak isteyebilir. Bu hastalarda mikrocerrahi yöntemlerle özel ameliyat mikroskobu, çok ince dikiş materyalleri kullanılarak meni kanalının kesilen uçları birbirine dikilerek uç uca getirilir. Bu sayede testiste üretilen spermlerin tekrar meni kanalından geçişleri sağlanmış olur ve hasta fertil hale gelecek yani çocuk sahibi olabilme potansiyelini elde eder.

Bu hususta bilinmesi gereken nokta kanalların birleştirilmesi ameliyatını ne kadar erken yaptırırsa hasta sperm çıkma ihtimali o kadar fazladır. Rakamlarla söylemek gerekirse vazektomi sonrası 3 yıla kadar geri dönüşüm ameliyatı yapılırsa sperm çıkma ihtimali %97, 3 yıldan 8 yıla kadar yapılırsa %88, 9 yıldan 14 yıla kadar yapılırsa %79, 15 yıldan sonra yapılırsa %71 'dir.

2708
dahafazlası
YORUMLAR

ben bir erkek olarak şahsen çok olumlu buluyorum ve yaptırmak istiyorum nerede ve asıl yapıldığı hakkında bilgi verebilecek olan var mıdır aranızda?

volkan 12.12.2011 22:22:53

belki de gül bahçesine gaz maskesiyle girmek istemeyenler vardır. ama çok çetrefilli

mete 08.08.2011 03:05:09

guzel paylaşım

uzman 07.08.2011 20:22:48

hangi erkek bunu kabul eder Allah aşkına sperm çıkmıcak dışarı adam erkekliğinden utanır. bende bir kadın olarak istemem

aaaa 06.08.2011 22:04:19

tabi Türklere dogum kontrol,kürtlere çocuk karşılıgı para...ortalık kürt kaynıyo,bizde ilerici bir toplum olduk 2den fazla cocuk yapmıyoruz diye kendimizi avrupalı görüyoruz..ne güzelbeee

hakannn 01.08.2011 00:32:52

Allahım yarabbim kondom varken niye uğraşalım böyle birşeyle çok gereksiz.çok daha basit ve güvenilir yöntemler varken ben niye gidip böyle birşeyle uğraşayım.

outlaw 31.07.2011 23:25:45
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.